باز هم درباره ی جاده سازی در سنگان

در آبان ماه گذشته، در یادداشتیبه موضوع ساخت جاده از روستای سنگان (در شمال غرب تهران) به سوی آبشار سنگان در مسیر صعود قله ی پهنه سار (پهنه حصار) اشاره کردم. در آن یادداشت گفتم که این جاده بدون هیچ گونه توجیه اقتصادی و بدون در نظر گرفتن حداقل های استاندارد فنی  و زیست محیطی در حال پیشروی است، و هیچ یک از اداره های منابع طبیعی و محیط زیست و وزارت راه در جریان ساخت آن نیستند! به واقع، هرج و مرج در ارتباط با حفاظت محیط زیست و حاکم نبودن قانون در این عرصه، این اجازه را می دهد که هر فرد یا گروهی که منافعی در تجاوز به عرصه های عمومی داشته باشد، بتواند خودسرانه کار خود را پیش ببرد و مطمئن باشد که پس از چندی، ضابطان قانون و حتی قانون گزاران در مقابل آنان کوتاه خواهند آمد (نمونه ی اخیر: مصوبه ی مجلس برای به رسمیت شناختن چاه های غیرمجازی که پیش از سال 1384 حفر شده اند!)

به هر حال، در آن زمان موضوع را در روزنامه ی همشهری و تارنمای خبرگزاری سبز پرس و در یکی از جلسه های کمیته ی محیط زیست شورای شهر تهران مطرح کردم، به اداره ی منابع طبیعی نامه نوشتم و به آقای مهندس اباذری کارشناس منابع طبیعی استان تهران هم موضوع را شفاهی توضیح دادم و ایشان گفت که جلوی کار را خواهیم گرفت. همچنین "کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست" و چند شخص دیگر نیز قضیه را پی گیری کردند و سرانجام کار جاده سازی برای مدتی متوقف شد. اما چند هفته ای است که این جاده سازی خلاف اصول با شدت تمام دوباره شروع شده و از سمت چپ آبشار هم بالاتر رفته است؛ شگفتا در کشوری که در بسیاری عرصه ها «نُطُق» نمی توان کشید، در امر محیط زیست هر کار خلاف قانونی می توان کرد!

حسن نجاریان کوه نورد برجسته ی کشور که در جمعه ی گذشته به منطقه رفته بود، گزارشی نوشته و خبرگزاری ایسنا آن را منتشر کرده است. پنج شنبه، رادیو جوان هم گفتگویی با حسن نجاریان و یکی از مسوولان منابع طبیعی در این مورد داشت. آیا امیدی هست که دست کم این جاده بالاتر از این ها نرود؟!

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
ع.رضاپور

سلام من رضاپور هستم از همدان همیشه مطالبما رو پی گیری میکنم و از اشنایی با شما خوشبختم

دیده بان 2

http://lawblog.abdollahian.net/?p=193 در خصوص تخریب سنگان