یک رمان کوه نوردی

صعود اما، نه یک گزارش، که کلا داستانی بلند است با شخصیت های کوه نورد (سنگ نورد دیواره رو) که در شهر برنامه می ریزند و به کوه می روند تا به دیواره ای که برایشان چونان یک قطب کشش دارد، وصل شوند. پیرنگ دراماتیک داستان، بیماری سرطان "صادق" (شخصیت اصلی داستان) است که می داند کوتاه زمانی بیش زنده نخواهد ماند و به همین دلیل با پذیرش خطر بسیار، به کوه می زند. در این میان، دوستان صادق، گرچه ابتدا مخالفت می کنند، اما سرانجام قانع می شوند که دوست و استاد سنگ نوردی خود را در آخرین تلاش عاشقانه ی زندگی یاری کنند. عاشق شدن دختر عموی صادق و یکی از دوستان کوه نورد او که به ازدواج و همراهی در «صعود آخر» می انجامد، دیگر درام میان داستانی است که در کتاب شاهدیم. صادق به سختی دیواره ی علم کوه را صعود می کند و در آن بالا، با به پایان رساندن کار، جان می بازد.

اگرچه، صعود ساختار قوی ندارد و از تکنیک های کیفی بی بهره است، و حتی زبان و نگارش آن بی لغزش نیست، و کمی افراطی کوشیده است که عشق به صعود را با معنویت پیوند بزند، اما به هر حال نخستین رمان خالص کوه نوردی ایران است؛ خواندن آن خالی از لطف نیست و نقد آن می تواند کارهای بعدی مشابه را با کیفیت تر کند.

*امیر فروزان، از اعضای باشگاه کوه نوردان آرش است. او در سال های 63-1361 عضو تیم گشاینده ی "مسیر آرش" روی دیواره ی علم کوه بود.

/ 3 نظر / 40 بازدید
عرفان فکری

با سلام و عرض ادب با مطلب " ثبت نام برای ماجراجویی در هندوستان " به روزم. سر بزنید خوشحال میشم. همیشه در اوج باشید

زارعی

سلام جناب محمدی در صورت امکان تلفن و یا آدرس انتشارات خوشبین را بنویسید با تشکر زارعی

حمید

داستان سختون نوشته ناصر ایرانی قشنگترین داستان کوهنوردیست که تا بحال خوندم.