در جنگل زندگی می کنیم…؟!

                               2s9y80k.jpg

                                     پارک ملی سرخه حصار - عکس از ايسنا

یکی دو  روز پیش ، روزنامه‌ی همشهری در صفحه‌ی اول ، تیتر زد که در هفته‌ی منابع طبیعی،شهرداری سه هزار هکتار درخت کاری خواهد کرد. شهردار، مشاور زیست محیطی(!)شهردار، و مدیر عامل سازمان پارک‌ها هم گفته‌اند که به جای هر درخت قطع شده در سرخه حصار ، ده‌ها و صدها درخت کاشته یا خواهند کاشت(همشهری ۱۳ و ۱۴/۱۲/۸۵ ،آینده نو ۱۵/۱۲/۸۵). در سال گذشته هم که در چنین روزهایی، قطع چند هزار درخت کهن سال پارک جنگلی لویزان به دست شهرداری، مقارن شد با هفته‌ی منابع طبیعی ، مقام های شهری و کشوری و لشگری هر کدام صحبت از چند هزار هکتار جنگل‌کاری کردند. در آن زمان، معاون فنی شهرداری گفت که در ده سال گذشته در تهران ۳۷۰۰۰ هکتار جنگل کاری شده است (همشهری ۲۵/۱۱/۸۴). اگر این حرف ها را باور کنیم، باید بپذیریم که امروز ما تهرانی‌ها در جنگل زندگی می کنیم و خودمان خبر نداریم (يا شاید اشکال از چشم های ماست!)

اما نکته بامزه ی دیگری هم در این ماجراهای بریدن جنگل‌های دست کاشت سی ـ چهل ساله هست: ظاهراً یک کمیسیونی داریم که می تواند مجوز قطع هر گونه درخت و نابودسازی هر پارکی را صادر کند . از این کمیسیون، گاه به نام کمیسیون ماده‌ی ۷ و گاه به نام کمیسیون ماده‌ی ۵ یاد می‌شود (ما با جستجو در قوانین شهرداری،چنین کمیسیونی را ذیل ماده‌ی ۱۴ «ضوابط اجرائی … ماده‌ی یک لایحه‌ی قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها «یافتیم.)دو نفر از اعضای این کمیسیون ،کارمند شهرداری و یک نفر هم از اعضای شورای شهر است. تا این جا یعنی این که :«چاقو ،دسته خودش را نمی برد»! اما نکته ی  با مزه این که چه در قضیه ی لویزان و چه در مورد سرخه حصار ،شهرداری چی ها می گفتند که مجوز قطع درختان از سوی کمیسیون صادر شده، و طرف شورا می گفت که مجوزی صادر نشده است. حسن زیاری رییس کمیسیون فنی و عمرانی شهر تهران و عضو کمیسیون ماده ی ۷،همین چند روزه گفته است که«موارد مشابه سرخه حصار، در چیتگر،سه راه آزمایش،{بزرگراه}اسب دوانی هم وجود دارد و متاسفانه روال شده است که بدون مجوز اقدام به قطع درختان کنند…». فضل الله کولانی، مدیر کل منابع طبیعی استان تهران هم گفته که «کار شهرداری در ارتباط با قطع درختان پارک ملی سرخه حصار چه از نظر منابع طبیعی و چه محیط زیست کاملاً غیر قانونی است… و در مورد پارک لویزان هم این سابقه وجود دارد.»

اما (و این اما خیلی بزرگ است!)، قالیباف شهردار تهران ،سال گذشته پاسخ«دندان شکنی» به مدیران منابع طبيعی و محیط زیست داد که به نظر من می‌تواند آن را امسال هم تکرار کند:«چرا وقتی اتوبان یادگار امام از میان جنگل پردیسان عبور کرد،محیط زیست حرفی نزد؟ اگر درخت برای محیط زیست مهم است ،چرا و با چه مجوزی در پارک پردیسان ساختمان های اداری احداث کرده؟ قطع درختان {کهن سال} توت برای ادامه ی بزرگراه همت …..» با چه مجوزی صورت گرفته است؟(همشهری ۷/۱۲/۸۴).

خوب! مثل این که شهر شلوغ تر از این حرف ها است…. ما به راستی در جنگل زندگی می کنیم!

/ 0 نظر / 30 بازدید