از « مایه » می خوریم …!

چندی پیش محمد درویش عضو هیات علمی سازمان جنگل ها و مراتع گفته بود که افت ارزش اندوخته های طبیعی جنگل و مرتع کشور فقط در طول نخستین برنامه ی 5 ساله ی کشور ، برابر شده است با ارزش سرمایه گذاری های صورت گرفته در دو بخش محیط زیست و منابع طبیعی !( روزنامه ی اعتماد ملی 20/8/85). <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 درویش همچنین گفته است در حالی که رییس جمهور در جمع مردم خراسان رضوی به مسئولان منابع طبیعی هشدار می دهد که نباید سد راه توسعه قرار گیرند ، پژوهش گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس نشان می دهد که در طول دوره ی ده ساله ی 1368-77 دستاوردهای مسئولان حوزه ی محیط زیست و منابع طبیعی کشور در مقایسه با میزان تخریب اندوخته های طبیعی تجدید شونده (جنگل و مرتع) ترازی منفی نشان می دهد. به این دلیل ، رشد اقتصادی 3/5 درصدی کشور در دوره ی مزبور نمی تواند رشدی واقعی باشد ، چرا که بدون محاسبه ی میزان تخریب سرمایه های طبیعی به دست آمده است.

 در یادداشت دیروز هم دیدیم که اتاق بازرگانی ایران ( بزرگ ترین نهاد بخش خصوصی کشور) معتقد است که در طول سی سال گذشته هیچ تذکری نتوانسته مدیران دولتی را از « درآمد » دانستن وجوه به دست آمده از فروش سرمایه های ملی ( نفت ، گاز ، سنگ ، جنگل…و خاکی که در فرسایش از بین می رود) باز دارد. به بیان ساده تر ، و به قول بازاری ها داریم از مایه می خوریم و نه از سود به دست آمده از سرمایه ؛ آن چه را که طبیعت به ما ارزانی داشته ، آزمندانه و بی پروای آینده به باد می دهیم و ادعا می کنیم که در حال سازندگی و تولید هستیم.

داستان کشیدن جاده در پارک ملی لار هم ادامه ی همین ماجرا است . عده ای « زرنگ » لابی کرده اند و موافقت گرفته اند که راهی باز کنند برای در بورس انداختن منابع طبیعی و زمین های کشاورزی منطقه ی نور و فروختن « متری » این زمین ها که هکتاری به چنگ آورده یا خواهند آورد. البته در این میان ، مونتاژ کنندگان خودرو هم که منت شان بر سر ملت است که مثلا تولید می کنند ( به بهای استفاده از انواع امتیازهای تعرفه ای و بانکی و برخورداری از بودجه ی نفتی ) و نمی توانند تقریبا هیچ صادراتی هم داشته باشند ، خوشحال خواهند شد که فضای دیگری برای جولان دادن محصولات شان باز خواهد شد. یا پیمان کاران بزرگ و رانت خوار قند در دل شان آب می کنند که : آخ جان ، یک پروژه ی بزرگ دیگر !

 نه ! این بار دیگر باید جلوی آتش زدن به این سرمایه ی ملی را گرفت.

 

/ 2 نظر / 10 بازدید
فرشيد فاريابي

تشكر بسيار از اقدامات عملي هيئت مديره ي جديد

سعيدسعيدی

تلاش شما همنوردان عزيز را قدر دانيم و خود را همراه و همگام با شما در اين حرکت ميدانيم