نشست هم اندیشی درباره ی دماوند

ابتدا صادقی راد ، عضو شورای شهر رینه که به همراه منصورنژاد رییس شورا به جلسه آمده بود ، گزارش کوتاهی از طرح شن ریزی و مرمت جاده ای که از مسیر پلور- رینه به طرف «گوسفند سرای احسان» می رود ، داد و گفت که این طرح جزو طرح هایی بوده که برای توسعه ی گردشگری از سوی اداره ی میراث فرهنگی مازندران پی گیری شده و استانداری هم بودجه ی آن را تامین کرده است . صادقی راد ضمن تاکید بر این که شورای شهر رینه و بیشتر اهالی منطقه نسبت به محیط زیست دماوند بسیار حساس ، و طرفدار حفظ وضع طبیعی این کوه هستند ، گفت که ای کاش یک چنین حساسیت و کار رسانه ای که در مورد این راه سازی شاهد آن بودیم ، در زمینه ی دیگر مشکلات محیط زیستی دماوند (مانند تخریب ناشی از فعالیت معدن های پوکه)  هم نشان داده می شد .

مهندس کارگر ، رییس اداره ی محیط زیست شمیرانات گفت که من به عنوان یک شخص طرفدار محیط زیست ، و نه در مقام مسوول اداره ای که دماوند خارج از حوزه ی او است ، پی گیر موضوع بوده ام و آقای صدوق مدیرکل محیط زیست استان تهران هم به همین ترتیب قضیه را دنبال کردند و در نهایت از طرف سازمان محیط زیست پروژه تعطیل شد و هم اکنون حکم جلب عده ای هم در این ارتباط گرفته شده است . او گفت که ما این گونه جاده سازی ها را زمینه ساز زمین خواری و معدن کاوی می دانیم .

خانم فراهانی از کمیته ی ملی یونسکو در ایران ، گفت که تاکنون از ایران هیچ پدیده ی طبیعی در فهرست میراث جهانی ثبت نشده و نظر به این که سازمان میراث فرهنگی دماوند را در فهرست آثار ملی ثبت کرده و پرونده ای هم جهت ثبت جهانی آن در دست تهیه دارد ، لازم است که همه ی ما مراقب باشیم که شرایط ثبت جهانی دماوند ، خدشه دار نشود . درعین حال ، او اشاره کرد که مشکل اصلی ما ثبت آثار نیست ، بلکه حفظ آثار ، پس از ثبت است .

ساروخانی و عظیمی از فدراسیون کوه نوردی ، هر دو تاکید کردند که فدراسیون و همه ی کوه نوردان خواستار حفاظت دماوند ، و مخالف جاده سازی در آن هستند و گفتند که فدراسیون و شخص رییس آن مهندس شعاعی - تاکنون نشست های متعدد با شورای شهر رینه داشته و نامه نگاری هایی با مقام های دولتی به منظور متوقف ساختن این طرح داشته اند .

محمدی ، رییس انجمن کوه نوردان ایران و مدیر گروه دیده بان کوهستان این انجمن گفت که متاسفانه ما «مدیریت ملی» در مورد حفاظت از محیط زیست و میراث فرهنگی کشور نداریم و این دو مقوله ی مهم ، در معرض آسیب های ناشی از بخشی نگری ، کوته نگری در برنامه های توسعه ، و سودجویی محافل ساخت و ساز گرا است . او به عنوان یک پیشنهاد مشخص در مورد جاده ی مورد بحث گفت که در مرحله ی نخست می توان جلوی این راه را با زنجیر بست تا در آن تردد عمومی انجام نشود و در مراحل بعد فکری کرد که شاید بشود این جاده را برای همیشه بست و منطقه را به شکل طبیعی برگرداند یا اگر قرار شد که راه باز بماند ، کاری کرد که کناره های آن تثبیت شود تا شاهد رانش شیب های کوه نباشیم . محمدی در پایان خواستار آن شد که جمع حاضر ، بیانیه ای صادر کند و پی گیر موضوع حفاظت دماوند و کلا محیط های کوهستانی باشد .

خانم عطری از «دفتر کوهستان» سازمان محیط زیست ، خانم کاشفی از «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست» ، بهادری از هیات کوه نوردی استان تهران ، مهندس اباذری از اداره کل منابع طبیعی استان تهران ، وخانم دیانت از «واحد کوهستان» شهرداری منطقه ی یک تهران ، از دیگر حاضران در جلسه بودند که همگی مخالفت خود را با این گونه طرح ها که موجب تخریب محیط دماوند و افزایش آلودگی آن می شود ، اعلام کردند .

در پایان اشتری مدیر عامل انجمن حفظ کوهستان ضمن تشکر از حاضران ، خواستار ادامه ی تبادل نظر در این زمینه و برگزاری جلسه های دیگر و انجام اقدامات لازم در جهت حفظ اکوسیستم های شکننده ی کوهستانی شد .

/ 2 نظر / 5 بازدید
امین

[گل] (ما شما را آنگونه که می خواهید معرفی میکنیم) >>تبلیغات خود را به ما بسپارید<< گروه تبلیغاتی احتیاج دات کام بعد از درک وضعیت بسیار بد و نامطلوب اقتصادی واحساس نیازجامعه به یک وب سایت تبلیغاتی اقدام به طراحی و ایجاد سایتی به همین عنوان با نام www.ihtiyaj.com نموده است. بدین وسیله از تمامی کسبه،کارفرمایان،مدیران کارخانه جات وشرکت های دولت و خصوصیحتی دانشجویان دعوت می شود تا محصول،کالا و یا خدمات خود را فعلا بصورت رایگان در وب سایت www.ihtiyaj.com معرفی و تبلیغ کنند. >>تبادل لينك با وبسايت ها و وبلاگها<< سايت تبليغاتي احتیاج دات کام در نظر دارد با سايتها و وبلاگها با هر رتبه و تعدادبازدیدکننده ایتبادل لينك داشته باشد . اگر تمايل به تبادل لينك با سايت احتیج دات کام را داريدلينك ما را با عنوان"تبلیغات اینترنتی به شیوه نوین"به آدرس ""www.ihtiyaj.com درسايتخود لينك كنيد سپس{عنوان لينك و آدرس سايت يا وبلاگ}خودتان را ازطريق *فرم تماس باما *بفرستيد تا شما را در صفحه اول سایت لینک نماییم. با تشکر از حسن انتخاب شما: مدیر سایت