سمبل کاری در حراست از ميراث فرهنگی شهر

داستان سربرآوردن یک شبه ی حصارهای کارگاه ساخت ایستگاه مترو در محوطه ی جلوی تاترشهر، و اعتراض اهالی هنر و دوستداران میراث فرهنگی به این تجاوز را در یکی دو هفته ی اخیر شنیده اید . این کار ، یک نمونه ی دیگر از کارهای "ضربتی" پرشمار شهرداری تهران در دوره ی مدیریت قالیباف بود که مشابه آن را در یورش های ناگهانی – و غالبا شبانه – به پارک جنگلی لویزان ، پارک جنگلی سرخه حصار ، درختان حاشیه ی خیابان آزادی ، و ... دیده ایم . این که در شهری با دویست سال پیشینه ی پایتخت بودن و صد سال سابقه ی داشتن شهرداری ، هنوز شهردار لازم می بیند دست به کارهای عمرانی ضربتی بزند و حتی  ستادی برای این کار درست کند ( سامانه ی 137 ) ، خود نشان از بیمار بودن نظام مدیریت شهری در کشور ما است . در این نظام ، برنامه ریزی  درازمدت که هیچ ، حتی در بسیاری موارد برنامه ریزی درست کوتاه مدت هم جایگاهی ندارد . مثال بارز در این مورد ، این که بزرگ راه حکیم همین دوسه سال پیش تکمیل شد و در تقاطع با بزرگ راه چمران ، پایه ها و رمپ های آن طوری ساخته شد که امکان تعریض چمران را نمی دهد . و حال می بینیم که شهرداری مشغول تعریض بزرگ راه چمران است !

با این وصف ، دیگر نمی توان توقع داشت که در کار طولانی ساخت مترو ، برنامه ریزی و جامع نگری وجود داشته باشد . چنین است که اینک می بینیم برای ساخت ایستگاه های مترو ، پارک ها ، میدان ها ،  زمین هایی که در طرح فضای سبز بوده ، و حتی محوطه ی آثار منحصر به فرد فرهنگی ، مورد تجاوز قرار می گیرند . اما ، درعین حال نکته ی دیگری هم در ماجرای پارک شهر توجه برانگیز است که اهمیت آن کم تر از موضوع بالا نیست ؛ مسوولان میراث فرهنگی ، مدیر تاتر شهر ، و هنرمندان و دوستداران تاترکه در این مورد ، هماهنگ و یک پارچه با  تجاوز مخالفت کردند ، پس از بیست متر آن طرف تر رفتن کارگاه مترو ، اظهار خوشحالی کردند و با خیال آن که به پیروزی دست یافته اند ، ساکت شدند . در واقع ، هیچ تغییری در محل ایستگاه صورت نگرفته است و گذشته از این که قطار تقریبا از زیر ساختمان تاتر شهر عبور خواهد کرد و لرزش های حاصل از این رفت و آمد ، ساختمان را تحت تاثیر خواهد گرفت ، منظر و حریم تاتر شهر باز هم مخدوش خواهد شد . اما ، مرام زندگی "باری به جهت" و گریز از درگیر ساختن خود به امور جدی ، مانع از آن شد که " دل سوزان فرهنگ" بیش از آن چند غرولند و یک تهدید به تجمع در جلوی تاتر شهر ، کار دیگری بکنند .

به ما یاد داده اند که جدی و پی گیر نباشیم و در هر امری ، سهل بگیریم ... که " سخت گیرد جهان بر مردمان سخت گیر" .  

/ 2 نظر / 4 بازدید
پيام شهابی

با سلام...احتراما از شما دعوت می کنم که متن دومین اعتراض دوستداران محیط زیست به احداث سیرک را در وبلاگ بنده مطالعه فرمایید... ارادتمند و کوچک شما

دوستدار ايران

سلام !مگر نمی دانيد که قرار است هر چه مربوط به گذشته است نابود شود؟و تاريخ کشور ما را از ۱۳۵۷ شمارش کنند؟!نابودی تخت جمشيد،معبد آناهيتا،جاذبه های طبيعی منطقه لرستان و .... اسامی ماهها نیز تغییر خواهد کرد:فاطمیه ،معصومیه ،جوادیه ،و ...... اکنون نه دین مهم است و نه پیشینه تاریخی !فقط نوعی حماقت عجیب و ولع سیری ناژذیر برای حذف ارزشها و بقایای تاریخی جریان دارد.