نشست با خانم ابتکار (۲)

( دنباله ی نامه به خانم ابتکار )

* در طرح های بسیار پرهزینه ی تعریض خیابان ها ، درختان کهن سال بی شماری ریشه کن شده و هویت گذرگاه ها به کلی مخدوش شده است ( خیابان و میدان آزادی ، بزرگ راه چمران ، محله ی نارمک ، بزرگ راه آزادگان ، ... ) .

* در طرح بزرگ " پیاده راه " خیابان تاریخی ولیعصر ، برخلاف گفته های اولیه ، هیچ کاری برای رسیدگی به درختان کهن سال و زیبای خیابان نشده و حتی برعکس ، با سنگ چین کردن های اضافه و ایجاد حلقه های فلزی و سیمانی در اطراف درختان ، راه تنفس و تغذیه ی ریشه ها را بسته اند .

* با توجه به وضع اقلیمی و ساخت و سازهای تهران ، موثرترین راه برای کاهش آلودگی هوا و بهبود وضع شدآمد ( ترافیک ) ، محدود و هزینه دار کردن رفت و آمد خودروهای شخصی در شهر است ؛ شهرداری تهران ، برعکس ، سیاست خود را بر مبنای گسترش خیابان ها و باز کردن راه برای خودروهای شخصی قرار داده است . در طرح هایی مانند " بی.آر.تی "  نیز که در جای خود قابل تقدیر است ، شهرداری به جای آن که بخشی از عرصه ی رفت و آمد خودروهای شخصی را به این کار اختصاص دهد ، با از میان بردن فضای سبز وسط و حاشیه ی خیابان ، طرح را ( که منطبق با استاندارد هم نیست ) اجرا کرده است .

* با توجه به افزایش واحدهای مسکونی و جمعیت ، کاملا مشخص است که در سال های اخیر ، سرانه ی فضای سبز در بیشتر منطقه های شهر تهران به شدت کاهش یافته است ( منطقه های 1، 2، 10، 11، 12... ). با این حال ، شهرداری به استناد نهال کاری های کم تاثیری که در حاشیه و دور از شهر انجام می شود ، مدعی است که سرانه ی فضای سبزتهران رو به افزایش  است . حتی اگر بپذیریم که سرانه ی مطلق فضای سبز افزایش یافته است ، با اطمینان می توان گفت که در بسیاری از محله ها و منطقه ها ، سبزینگی از دسترس شهروندان خارج شده است .

* در شمیران و طرشت و دیگر نقاط تهران ، بقایای باغ ها و و باغچه های سنتی ، در حال تخریب هستند یا به کلی رها شده اند . برای نمونه ، در حالی که محله ی دربند به عنوان نخستین " محور تاریخی و طبیعی " از سوی سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است ، در عمل هیچ اقدامی برای حفظ بافت منطقه صورت نگرفته است ، و حتی ساخت و سازهای نامتناسب به شدت در آن در حال اجرا است .

* شهرداری همچنان ، در صدور پروانه های ساختمانی و پایان کار ، هیچ گونه الزامی را در زمینه ی رعایت قواعد صرفه جویی در مصرف انرژی و آب ساختمان ها در نظر نمی گیرد .

 

در پایان ، خواهشمندیم با توجه به موارد بالا ، اقدام لازم را در جهت اصلاح رویکردهای شهرداری تهران توسط شورای شهر ، و با نظرخواهی از سوی کارشناسان و دل سوزان محیط زیست به انجام رسانید .

/ 6 نظر / 5 بازدید
حسام الدين

درود بر جناب محمدی عزيز. آقا من هم امروز داشتم صبح به اين موضوع که شورای سوم بنا به دلايلی نبايد کاری انجام بده فکر می‌کردم. اين که خواهر مری بتواند کار بکند يا نه برای من هنوز در شک است چون اطلاعات خیلی کمی از اقدامات شورا به اطلاع رسانده می‌شود. اگر ايشان را ديديد باز بگوئيد که مردم نتيجه کار می‌خواهند. جتا اگر کوچک

شیلان جوانمردی

آقا خیلی خوب بود... ولی نتیجه چی شد؟!!! خانم چه فرمودند بعد از استماع نامه؟!!!... مطلب اصلی همین قسمت هست

جنگلبان

سلام حساسيت شما به مسایل محيط زيست را می ستايم. با آرزوی فردايی بهتر

تاریخ و جغرافیا

با سلام مطلبی با عنوان " علم از سیاست جداست" و در نقد مقاله اخیر آقای محمد درویش در روزنامه جام جم نوشته ام. امیدوارم که آنرا بخوانید و بنده را از نظر خود در این زمینه محروم نفرمایید. با احترام

افشارنيا

سلام وبلاگ بازیافت دارای مطالب و مقالات تخصصی مفیدی درباره بازیافت زباله و مواد مختلف رها شده در طبیعت در زمینه های بازیافت کاغذ - پلاستیک - پت - لاستيك - شيشه - كمپوست و ... ميباشد. بازديد و لینک دادن به اين وبلاگ را به دوستداران طبيعت و محيط زيست پيشنهاد مي كنم. recyclenet.blogfa.com