طرح صندوق حامی طبیعت ایران

   به هر حال با مشورت بسیاری از دوستان صاحبنظر و نیز برخی از حقوق‌دانان، از جمله یکی از قضات باسابقه به نام آقای ایزدی‌خواه - که هم‌اکنون دادستان شهرستان کازرون هستند - به این جمع‌بندی رسیدم که می‌توان این صندوق را با گشایش یک حساب مشترک در یکی از بانک‌های کشور و ارایه‌ی عمومی اساسنامه و مرامنامه‌ی آن، بدون تشریفات رسمی و دست و پاگیر رایج، هویت بخشیده و اعلام موجودیت کرد. از همین رو، به کمک دو تن از فعالان به نام و شناخته شده این حوزه، آقایان بهمن ایزدی (کویرنورد نامی و رئیس هیات مدیره کانون سبز فارس) و عباس محمدی (فعال پیشگام و دیرینه کشور در حوزه کوهنوردی و محیط زیست)، تصمیم گرفتیم تا هسته‌ی مرکزی یا هیأت امنای این صندوق را تشکیل داده و پس از اخذ نظرات ارشادی و انتقادی دوستان در باره محتوای اساسنامه‌ی این صندوق، کار آن را رسماً آغاز کنیم.

    چنین است که اینک و در ادامه متن پیش نویس اساسنامه صندوق حامی طبیعت ایران را برای اظهار نظر و صیقل یافتن بیشتر مفاد آن به مدت یک ماه بر روی وب قرار می‌دهم تا پس از اخذ نظرات دوستان و پالایش نهایی آن، آغاز نخستین روز از زندگی صندوق حامی طبیعت ایران را در روز زمین – دوم اردیبهشت سال 1392 – رسماً اعلام کنیم.

 

 اساس‌نامه ی صندوق حامی طبیعت ایران

    1- دیباچه:

    طبیعت ایران، به دلیل برخورداری از چینش ارتفاعی کم نظیر و تنوع پیکری قابل توجه در شمار یکی از ممتازترین و منحصربه‌فردترین پاره‌های بوم‌سازگان جهانی رده‌بندی شده است. تراز ارتفاعی گسترده‌ی این طبیعت از 5671 متر در کاکل سپید و دوست داشتنی دماوند تا منفی 22 متر در سواحل دریای زیبای مازندران در شمال وطن، نمایش‌گر توان فوق‌العاده‌ی فلات ایران برای ارایه‌ی تصویری خیال‌انگیز از موهبت‌هایی طبیعی است که فقط در این بخش از عرض 35 درجه شمالی کره زمین می‌توان آنها را یک‌جا دید و در زیبایی‌های شگفت‌آورش شناور شد. مرتفع‌ترین کلوت‌های جهان، گسترده‌ترین کفه‌های نمکی، بزرگترین نبکاهای شناخته شده در عرصه‌های بیابانی، متنوع‌ترین اشکال ناهمواری‌های ماسه‌ای، باستانی‌ترین رویشگاه جنگلی دنیا، آخرین مرز حضور گاندو و مانگرو، وجود امپراطوری یگانه به نام سمندر در لرستان، بلندمازوهایی که سر به آسمان ساییده‌اند، زاگرسی که برخی از پرآب‌ترین‌ترین رودخانه‌های آسیای جنوب غربی و خاورمیانه را هویت بخشیده، پهناورترین انجیرستان دیم جهان در استهبان، تنها تالابی که به طور همزمان آب شور و شیرین را در کنار خود جاری ساخته، آبشارهایی چند طبقه در سبزکوه و دنا که بوی عشق می‌دهند، یوزپلنگ‌هایی که اگر از آفریقا بیرون بیاییم، تنها و تنها در ایران یافت می‌شوند و... بیش از 1728 گونه‌ی گیاهی که در هیچ جای این 13.5 میلیارد هکتار خشکی زمین، مأوا ندارند، جز سرزمینی که دوستش داریم و نامش ایران است.

     2- اهمیت موضوع

    پرسش این است که برای پاسداری از چنین موهبت ناهمتایی از چه ابزار و توانمندی‌های قانونی، مالی و حکومتی برخورداریم؟ آیا ایرانیان تاکنون سزاوارانه نشان داده‌اند که استحقاق زیستن در چنین آبادبوم یگانه‌ای در کره زمین را دارند؟ آیا ما برای این که نشان دهیم، حفظ محیط زیست لازمه‌ی حیات اجتماعی روبه رشدمان است، آن‌گونه که باید هزینه کرده‌ایم؟ آیا می‌دانید مجموع بودجه‌ی سالانه بخش محیط زیست و منابع طبیعی کشور هرگز به یک دهم درصد از بودجه کل کشور هم نمی‌رسد؟! و آیا می‌دانید میزان پرداخت‌ها به پرسنل در این دو بخش حاکمیتی، به طور میانگین، همواره در شمار کمینه‌ی پرداخت‌ها در بدنه‌ی دولت بوده است؟ چنین است که اندیشه‌ی شکل‌گیری این صندوق شکل می‌گیرد تا ابزاری باشد که بتواند در بزنگاه‌هایی که باید، خونی تازه در رگ‌های طبیعتی که دوستش داریم، جاری سازد. از همین روست که این صندوق می‌تواند نمادی از درجه‌ی توجه و عشق خالص ایرانیان به طبیعتی باشد که دوستش دارند؛ نمادی که هر چه قدرت و توان مالی و تعداد اعضای داوطلبش بیشتر باشد، گواه آن است که این‌جا سرزمینی است که در آن طبیعت، هواخواه فراوانی دارد.

      3- هدف‌ها و وظیفه‌های صندوق

    صندوق حامی طبیعت ایران می‌کوشد تا مرهمی باشد بر دردهای بی‌شمار محیط زیست و زادبوم مشترک‌مان. بنابراین، دست دوستی و کمک هر شخصیت حقیقی و حقوقی را که دلش برای افزایش توان زیست‌پالایی این طبیعت می‌تپد به گرمی می‌فشارد و کمک‌های نقدی‌اش را به هر میزان که باشد می‌پذیرد و پاس می‌دارد.

     موجودی این صندوق در زمینه‌های زیر می‌تواند هزینه شود:

    - حمایت مالی از سلحشوران طبیعت ایران؛ شامل محیط‌بانان، محیط‌یاران، جنگل‌بانان، قرقبانان و دیگر افرادی که در راه پاسداری از طبیعت ایران، آسیب دیده اند؛ برای جبران هزینه‌های درمان، پرداخت دیه و مانند آن.

    - خرید علوفه و دیگر مواد غذایی مورد نیاز برای جاندارانی که در شرایط خاص و موقعیت خطرناک قرار گرفته و ممکن است بدون کمک انسانی، امنیت روانی و جانی‌شان به شدت به مخاطره افتاده و تنوع زیستی کشور خدشه‌دار شود.

    - کمک به ساخت مستندهای سینمایی و یا برپایی همایش‌ها و کارگاه‌های محیط زیستی با کارکرد آموزشی و ترویجی مؤثر.

    - حمایت مالی از چاپ کتاب‌ها و نشریاتی که انتشار گسترده‌ی آنها می‌تواند به ظرفیت‌سازی شایسته در این حوزه کمک کند.

   - حمایت از طرح‌ها و برنامه‌هایی که برای مثال در راه کاهش استفاده از کیسه‌های نایلونی و ظرف‌های یکبار مصرف ، مدیریت زباله در سفرهای طبیعت‌گردی، کاهش مصرف دخانیات، تشویق مؤثر و جذاب مردم به کاهش استفاده از پروتئین حیوانی در سبد غذایی روزانه، جلوگیری از رواج فرهنگ و صنعتی به نام شکار حیوانات و ... اجرا می‌شود.

   - اهدای جایزه و مشوق‌های مالی و معنوی به افراد یا گروه‌هایی که در حوزه‌ی حراست از منابع طبیعی و محیط زیست به فعالیت‌های داوطلبانه و روشنگرانه می‌پردازند.

      4- اعضای اولیه‌ یا هیأت مؤسس صندوق عبارتند از:

    بهمن ایزدی، عباس محمدی و محمّد درویش. شایان ذکر آن که اعضای این هیأت، هر سه سال یک‌بار در مجمعی که از مشارکت کنندگان در صندوق تشکیل می‌شود، برای دوره‌ی بعدی انتخاب خواهند شد. همچنین میزان دریافت‌ها و پرداخت‌های این صندوق در فواصل منظم ماهانه به اطلاع اعضای آن خواهد رسید.

/ 24 نظر / 115 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Majid Sabetzadeh

salam Abbas man fekr mekonam in kar khobe ast va hata agar 1 NGO bray inha dorost konim betonim az kharj pool va support brashoon begerim bekhosoos az sazeman haye hemayet mohit zist. Man tabesan tehran class daram metonam rajebsh harf nezanim Merci

شهرام امیری شریفی

درود بر شما نوروز باستانی رو شادباش میگم خدمت شما و امیدوارم همراه خانواده سالی سرشار از شادی و سلامتی داشته باشید. در رابطه با طرح صندوق حامی طبیعت که دستور فرموده بودید، حسب الامر من چند نکته به نظرم رسید که مطرح کنم در موارد اینچنین که هدف کمک به بازه وسیعی از ایده ها و فعالیت ها است، معمولا در جو ایرانی محیط زیست انتظار بر این هست که همیشه اولویت های اولیه مد نظر قرار گیرند و اگر به فرض محیط بانی نیازمند کمک مالی هست برای رهایی از زندان همه متفق القول هستند که رسیدگی به بیابان و مارمولک و درخت اولویت بعدی خواهد بود در صورتی که به تجربه و اصول مدیریتی این روش عملا ناپایدار است. در واقع با چنین مقدمه ای مایل هستم به این نکته اشاره کنم که برای چنین صندوقی با اهداف بزرگ، دیدن اولویت های 1 تا 100 در آن واحد و تقسیم انرژی ها و حمایت ها و پیگیری ها به تناسب اولویت برای تمام این اولویت های 100 گانه شاید لازم باشد. متاسفانه تا کنون شخصا در ایران شاهد چنین رفتاری نبوده ام

شهرام امیری شریفی

به علاوه در طیف فعالان محیط زیست، که شخصا خود و حیطه فعالیتم (حقوق حیوانات) را در این طیف آخرین به حساب می آورم، گاه دیدگاه های متفاوتی دیده می شود که حمایت از یکی احتمالا منجر به عکس العمل صاحبان ایده مخالف می شود. در واقع در شرایطی که هنوز جامعه فعالان محیط زیست (مثل جامعه ایرانی) به برخورد دموکراتیک نرسیده، مدیریت صندوقی که قاعدتا همه در تشکیل و استفاده از آن خود را سهیم و شریک می پندارند، شاید کمی با مشکل همراه باشد و برای توجیه اقدام ها، نیروی بانیان و مدیران را بیش از حد نیاز صرف کند. نهایتا از جانب خودم و همچنین به نیابت از سایر ارادتمندان شما در دیده بان حقوق حیوانات،جهت انجام وظیفه اعلام آمادگی می کنم. امیدوارم با رفتار همیشه همراه با نیت خیرتون، بانی تغییرات اساسی در نگرش مردم به مقوله محیط زیست باشید و باشیم

ضرابیان

سلام درجواب آقای اسکوج فرموده اید: "در این مرحله در حال گردآوری نام دوستانی هستیم که حاضرند برای راه اندازی اولیه ی صندوق، دست در جیب کنند!" به نظر نمی رسد این روش درستی باشد چرا که احساس مالکیت به وجود خواهد آورد. بهتر است شماره حسابی اعلام بفرمایید تا تمام دوستانی که مایل به همکاری هستند در این کار مشارکت کنند.

ضرابیان

صندوق حمایت را دو خطر عمده تهدید می کند: کوچک ترین اشتباهی موجب از دست رفتن اعتماد عمومی می شود. دستگاه های دولتی به طور معمول موفقیت تشکیلات مردمی را تحمل نخواهند کرد پرسش بنده این است شما اسامی دوستانی را که مایل به مشارکت در طرح هستند از کجا به دست می آورید؟ این دوستان باید با جای خاصی تماس بگیرند؟ شما این دوستان را گلچین می فرمایید؟ از ابتدا اگر شفافیت وجود نداشته باشد ادامه کار با مشکل روبرو خواهد شد. آقای شریفی بدانند خود را برتر، آگاه تر و دموکرات تر از بقیه مردم دانستن هم روش خوبی برای جلب مشارکت عمومی نیست.

مجید یوسفی

البته امیدوارم دامنه فعالیت این صندوق انواع موجودات آبزی از جمله جنگلهای مانگرو رو که در دریاها وسواحل مجاور ما در حال نابودی هستند رو در بربگیره که به فراموشی کامل سپرده شدند.انگار که دریاها وآبزیان جز محیط زیست نیستند.

سام خسروی‌فرد

جناب محمدی عزیز عذرخواهی از تاخیر. مدتی پیش این مطلب را نوشته بودم اما فرصت نشده بود که بارگذاری کنم. http://samkhf.blogfa.com/post/310 با احترام سام

مسعود شعبان

همچنان همراهتان هستیم مانند تمامی مطالب گذشته نیز عالی بود .

همیار محیط زست

با سلام و خسته نباشی -ضمن عرض تشکر از شما بخاطر حمایت از محیط زیست و جامعه سبز_خواهش میکنم از وبلاگ ما نیز دیدن فرمائید و نظرتان را برای ما بفرستید-با تشکر www.Mohetzestkhohdasht.blogfa.com

همیار محیط زست

با سلام و خسته نباشی -ضمن عرض تشکر از شما بخاطر حمایت از محیط زیست و جامعه سبز_خواهش میکنم از وبلاگ ما نیز دیدن فرمائید و نظرتان را برای ما بفرستید-با تشکر www.Mohetzestkhohdasht.blogfa.com