محرم و محیط زیست

با تسلیت به مناسبت ایام عزاداری امام حسین

غذاهای نذری و ظرف های یک بار مصرف

چند سالی است که استفاده از ظرف های یک بار مصرف ، برای دادن غذای نذری به شدت رواج یافته است . متاسفانه ، نه تنها برای کسانی که در محل هیات ها غذا می خورند ، بلکه برای کسانی که غذا می گیرند و می برند هم چنین ظرف هایی را می دهند . از همه بدتر این که ، استفاده از سفره های یک بار مصرف هم در این گونه مراسم و حتی در رستوران ها ( به عنوان رومیزی ) متداول شده است

ظرف های دورانداختنی ، گذشته از آن که تجزیه ناپذیرند و سبب آلودگی جبران ناپذیر محیط زیست می شوند ، از نظر بهداشتی هم زیان آور هستند . چرا که اولا شسته نمی شوند و در جریان تولید و حمل ، معلوم نیست که چقدر آلودگی بر آن ها می نشیند و در ثانی ، به علت نفوذ ملکول های سنگین پلاستیک به داخل غذا می توانند موجب بیماری های گوناگون ازجمله سرطان شوند .

در کارگروه های کمیته ی محیط زیست شورای شهر تهران (که "دکا" نیز در آن ها حضور دارد) ، در مورد لزوم محدود سازی استفاده از این گونه ظرف ها صحبت هایی شده است ( از جمله ، در جلسه ی 9/10/87 ) ، و شهرداری هم گفتگوهایی با هیات ها و تکیه ها داشته است تا آن ها از ظرف های یک بار مصرف کمتر استفاده کنند و ظرف های پلاستیکی را از زباله های دیگر تفکیک کنند و تحویل ماموران جمع آوری زباله دهند .

 

سفرها و بی مبالاتی ها

در این روزها ، بسیاری از مردم برای شرکت در مراسم عزاداری سنتی ، به شهرها و روستاهای زادگاه خود می روند . سعی کنید حامل پیام های زیست محیطی برای همشهریان خود باشید . همچنین سعی کنید که آداب " سفر مسوولانه" را به کار بندید و آن را به دیگران یاد بدهید ؛ تا حد امکان با قطار و اتوبوس به سفر بروید و از بردن خودروهای شخصی خودداری کنید . از ظرف های یک بار مصرف استفاده نکنید ، و در صورت استفاده ، آن ها را در جاده و بیابان رها و با زباله های دیگر مخلوط نکنید . از آلوده سازی و تخریب محیط های طبیعی خودداری کنید ، شکار نکنید و با شکارچیان برخورد کنید .  در جاده ها مراقب باشید که حیوانات را زیر نگیرید و درصورت مواجهه با آن ها فقط دور شوید .

 

برخورد فعال داشته باشید

* به همسایه های خود بگویید که ظرف های یک بار مصرف ، برای محیط زیست و سلامتی زیان آور اند .

* تجهیز هیات ها به ماشین های ظرف شویی بزرگ ، یا استخدام کارگر برای شستن ظرف های استیل و ملامین می تواند بخشی از ادای نذر خیرین باشد .

* به هیات ها و دیگران آموزش دهید که درصورت استفاده از ظرف های یک بار مصرف ، آن ها را از باقی مانده ی غذا پاک کنند و در کیسه های جداگانه تحویل ماموران شهرداری بدهند.

* به مدیران رستوران ها ، بگویید که استفاده از ظرف های چینی زیباتر و بهداشتی تر است و انداختن رومیزی های نایلونی یک بار مصرف ، نمای میز را زشت و محیط زیست را آلوده می کند .

* از گرفتن غذا در ظرف های دورانداختنی خودداری کنید .

/ 4 نظر / 26 بازدید
محمد درویش

جناب محمدي عزيز نازك انديشي و ريزبيني شما در رفتار و سلوك هموطنان و مسئولين در مواجهه با طبيعت، برايم سخت ارزشمند است. اميد فراوان دارم كه به مدد چنين هموطنان آگاه و عاشق طبيعتي، بتوان پايداري محيط زيست ايران را پيش از مرگ لمس كرد. زنده و سرافراز باشي دوست من.[گل]

ح

بسیار عالی و مسولانه نوشتید. اما متاسفانه زیرساختها فراهم نیستند. جایگزینی ها را اول باید فراهم کرد بعد توصیه به کار بهتر نمود. اگر در ظرف دورانداختنی ندهند با توجه به هزینه بالای ظرفهای مناسب، فکر میکنید ترجیح میدهند سلامتی مردم را فدا نکنند؟ این روزها بلیت قطار گیر آوردید به ما هم بگویید... حوادث جاده ای با این رانندگان خمار مجبورمان میکند باوسیله شخصی برویم.