طرفداران دماوند در انتظار حفاظت از این کوه هستند

 سیزدهم تیرماه، مطابق با جشن تیرگان، ازچهارسال پیش به نام "روز دماوند" خوانده شده و به این مناسبت برنامه‌هایی از سوی سازمان‌های کوهنوردی و گروه طرفدار محیط‌زیست و میراث‌فرهنگی و طبیعی برگزار شد شرکت‌کنندگان بر حفاظت از این میراث طبیعی تاکید کردند. 
به گزارش میراث‌خبر، انجمن کوهنوردان ایران، در نزدیک‌ترین جمعه به سیزدهم تیرماه، همایشی را در شهر رینه، که قدیمی‌ترین و پررفت و امدترین مبدا صعود دماوند است برگزار می‌کند. امسال این مراسم در روز جمعه 14 تیر در سالن ارشاد شهر رینه با حضور حدود 400 نفر برگزار شد. در این مراسم که با حمایت بانک کشاورزی اجرا شد، شهردار رینه، پرفسور هرمیداس باوند (در مورد میراث‌فرهنگی و مسوولیت جهانی)، دکتر رضا مرادی غیاث‌آبادی (در مورد جشن تیرگان)، صحبت کردند.
 
از بخش‌های جالب توجه برنامه، اجرای مراسم گلاب‌پاشی (در سالن) و آب‌پاشان( در فضای آزاد) بود که از مراسم سنتی تیرگان بوده است. همچنین اجرای موسیقی مازندرانی و اجرای سرود "البرز پاک" توسط دانش‌آموزان یکی از مدرسه‌های شهر دماوند، مرود توجه همگان قرار گرفت.
 
سیزدهم تیرماه، مقارن با روز جشن تیرگان، روز ملی دماوند خوانده شده است. امسال، سازمان میراث فرهنگی کوه دماوند را به عنوان نخستین اثر طبیعی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسانده و قرار است تا آخر تیرماه، در «جشن ثبت دماوند» این موضوع اعلام رسمی شود. سازمان‌های مردم نهاد که از پنج سال پیش پیگیر گنجاندن یک روز به نام روز ملی دماوند در تقویم رسمی کشور بوده‌اند و همچنین در این سال‌ها به دفتر رئیس‌جمهور، سازمان حفاظت محیط زیست، و سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد و طرح برای ثبت دماوند داده و آمادگی خود را برای همکاری با این نهادها در این زمینه اعلام کرده‌اند، اکنون بسیار خوشحال‌اند که موضوع را انجام یافته می‌بینند. روشن است که « ثبت کاغذی » دماوند و سپردن آن به گزند عامل‌های مخربی که این چشم‌انداز سرزمینی و نماد ملی ـ طبیعی را به تباهی می‌کشانند، خواسته دوستداران این آب و خاک نیست. آنچه که می‌تواند کارساز باشد، تلاش موثر برای حذف این عامل‌های آسیب‌رسان، شامل معدن‌کاوی، راه‌سازی، چرای دام، گردشگری و کوه نوردی غیرمسوولانه و ساختمان‌سازی لگام گسیخته در شهرها و روستاهای دامنه دماوند، است.
 
در نشستی که نمایندگان سازمان‌های کوه نوردی در بعدازظهر 13 تیر با آرش کوشا دبیر کمیته ملی طبیعت‌گردی داشتند (پیش از آغاز همایش روز ملی دماوند در فرهنگسرای بهمن)، حاضران به چندین مورد از تخریب‌ها و آلوده‌سازی‌ها در دماوند (و کوه‌های دیگر ) اشاره کردند و ایشان اظهار داشت که کمیته و سازمان میراث فرهنگی به این موضوع‌ها رسیدگی خواهند کرد. مدیر گروه دیده‌بان کوهستان (عباس محمدی) گفت که بااحترام به سخنان دلسوزانه و درست دوستان، لازم می‌داند یک پیشنهاد مشخص و اجراشدنی در کوتاه مدت، به سازمان میراث فرهنگی بدهیم تا به عنوان گام ملموس نخست، پس از قضیه ثبت به اجرا و عمل درآید. پیشنهاد نگارنده این بود که سازمان با استفاده از جایگاه قدرتمندی که دارد، بلافاصله اقدام به لغو پروانه‌های بهره‌برداری از معدن‌های پوکه دماوند کند ؛ اگر تنظیم شمار دام‌ها با ظرفیت مراتع دماوند یا جلوگیری از ساختمان‌سازی به زمان و اراده و هزینه بسیار نیاز دارد، اما تعطیل کردن این معدن‌ها که بدشکل‌ترین و جبران ناشدنی‌ترین آسیب را به این کوه ملی می‌زنند، به سرعت و با هزینه بسیار کم ممکن است. میراث فرهنگی می‌تواند در گفت‌وگو با وزارت صنایع و معادن ترتیب جبران خسارت بهره‌برداران را بدهد (مثلا با پرداخت نقدی یا واگذاری معدن در جاهای دیگر) و کار را در همین یکی دوماهه به سرانجام برساند.
/ 1 نظر / 12 بازدید
اقلیماپولادزاده

کاش نگذاریم دماوند تنها بماند . اگر لازم است در وبلاگستان هفته دماوند برگزار کنیم . نظرتان چیست ؟