هرس افراطی درختان در مسیر کلک چال

یکی از بهترین مسیرهای کوه پیمایی شمال تهران، مسیر کلک چال است که با یک شیب یک نواخت از بوستان جمشیدیه تا پناهگاه- رستوران کلک چال (حدود ٢۶٠٠ متر) می رود. در کناره های این مسیر، از سال ها پیش درختانی کاشته شده که زیبایی خوبی به راه می دهد و در فصل های گرم سایه انداز دل نشینی فراهم می سازد. به تازگی شماری از درختان قطور تر مسیر را به شکل بسیار بی رحمانه ای «هرس» که نه، قلع و قمع کرده اند. جای تاسف مضاعف است که این کار را گویا کارگرانی که دست اندر کار ساخت بنای جدید در تپه ی «نورالشهدا» هستند، آن هم برای استفاده به عنوان سوخت، انجام داده اند! (نگاه کنید به گزارش عباس ثابتیان در وبلاگ آرام کوه).

شرم آور است که در کنار پایتخت کشوری که دومین دارنده ی منابع گاز طبیعی و یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان نفت جهان و همچنین دارنده ی آفتابی است که می تواند منبع عظیم تولید انرزی باشد؛ کشوری که ادعای تولید علم اش چند سالی است که گوش فلک را کر کرده(!) شاهد چنین کارهایی هستیم... .

نکته: چند ماه پیش، همراه با یکی از دوستان به ساختمان مرکزی «بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس» که مسوول تاسیسات تپه ی نورالشهدا است رفتیم و ضمن صحبت با یکی از معاونان این بنیاد، به ایشان گفتیم که می توان کار ساخت یادمان را بسیار زیباتر از این ها و هماهنگ با محیط زیست و هماهنگ با میراث معماری اصیل و ماندگار ایرانی انجام داد، و نه این چنین پر ریخت و پاش و توی ذوق زننده. آن معاون محترم هم از گفته های ما استقبال کرد و خواستار پی گیری های بیشتر و ارایه ی نظرات دیگر شد.

/ 1 نظر / 4 بازدید