نخستین همایش سدهای بزرگ؛ پیامدها و جایگزین ها

همایش " سدهای بزرگ؛ پیامدها و جایگزین ها " روز یکشنبه ۲۹اردیبهشت ۸۷ از ساعت ۱۷ ــ ۲۰ برگزار خواهد شد .

این همایش که به همت گروه " دوست داران میراث فرهنگی و محیط زیست ایران " و" گروه دیده بان کوهستان " از انجمن کوه نوردان ایران برپا می شود، به بررسی پیامدهای اجتماعی و زیست محیطی ناشی از ساخت و بهره برداری از سدهای بزرگ و نیز نتایج مخرب آن ها بر روی میراث فرهنگی خواهد پرداخت .

ساخت سدهای بزرگ که همواره از سوی دولت مردان به عنوان شاخص توسعه مطرح بوده است؛ آثار مخرب ناگواری بر محیط زیست خواهد داشت. تخریب بستر رودخانه ها، به زیر آب رفتن زمین های بکر و حاصل خیز بالا دست، خشک و شور شدن و در نتیجه غیر قابل کشت شدن زمین های پایین دست سدها؛ تغییر زیست بوم در طول مسیر رود، به ویژه منطقه ی حوضه ی آب ریز آن، پیامدهای آن برای جوامع انسانی که سالیان سال در کناره ی این رودها زیست و بنیان های خود را استوار نموده اند و ... همه و همه نقش تعییین شده ی ساخت این سدها را به چالش می کشد.

همچنین از آن رو که تمدن های بزرگ همواره در کنار رودخانه ها شکل گرفته اند، ساخت سدها، تهدید جدی برای میراث فرهنگی محسوب می شود، نمونه های آن را در سدهای کارون، سیوند، سلمان فارسی و.... شاهد هستیم .

این همه در حالی روی می دهد که روش های جایگزین سودمندتر و کم آسیب تری برای مدیریت آب موجود است؛ که پیشینه ی روش های از این دست در سرزمین همواره کم آبی چون ایران به هزاره ها پیش می رسد؛ هم اکنون نیز کارشناسان و متخصصین ارزشمندی در اختیار داریم که با قدر دانستن آنان و استفاده از تجارب و دانشی که در اختیار دارند، می توان آینده ای بهتر را  برای این مرز و بوم ترسیم کرد.

امید که از این پس با نگاهی علمی و میهن دوستانه در اجرای پروژه های ملی از روند تخریب محیط زیست و یادمان های گرانقدر فرهنگی مان جلوگیری کنیم، یادمان هایی که بخش مهمی از هویت ملت ما به شمار می روند و امانت هایی هستند گرانبها در دست نسل امروز

 

سخنرانان :

محمد سعید کدیور    عضو کمیسیون سدهای جهان و شبکه ی بین المللی رودها و مدیر ترجمه ی کتاب سدها و توسعه

محمد درویش     سد بسازیم اما در کدام اولویت؟

عضو هیات علمی موسسه ی تحقیقات جنگل ها و مراتع

 

فاطمه ظفر نژاد   سازه محوری در عرصه ی مدیریت آب

 پژوهشگر در زمینه ی آب

 

عباس محمدی    سدها، ذهنیت ها و واقعیت ها

 مدیر گروه دیده‌بان کوهستان 

 

 

رضامرادی غیاث آبادی   در تنگه بلاغی هنوز فرصت هست

 نویسنده و پژوهشگردر زمینه ی  باستان شناسی

 

مهدی فریور    توجه به حقوق فرهنگی ملت در توسعه ی آبادانی کشور

 کارشناس ارشد راه و ساختمان

 

زمان :یکشنبه ۲۹ اردیبهشت از ساعت ۱۷ تا۲۰

مکان: تهران - خیابان نجات اللهی(ویلا) ، بین طالقانی و کریم خان ، نبش خیابان ورشو ، خانهی شهریاران جوان ، آمفی تاتر شماره ی دو

برگزار کنندگان : دوستداران میراث فرهنگی و محیط زیست ایران

دیده بان کوهستان/  انجمن کوه نوردان ایران

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق تلفن ها ی۶۶۷۱۲۲۴۳( انجمن کوه نوردان ایران- از ساعت ۱۰تا۱۸) یا۰۹۱۲۷۰۴۵۵۱۷( آقای خسروی ) تماس بگیرید.

 

/ 0 نظر / 5 بازدید