بیابان زدایی در خارج از کشور ؟!(2)

این گونه معدن ها ، «زخم» های بزرگ بر پیکر کوه وارد می سازند که در عکس های ماهواره ای دماوند به شکل محدوده های سفید شده ، در شرق و جنوب دماوند به چشم می خورند . در محدوده ی این معدن ها ، صدها هکتار شنزار پدید آمده که کاملا شبیه شنزارهای مرکزی کشور است . به علاوه ، راه های دسترسی این معدن ها هرکدام به طول چندین کیلومتر سبب همان آسیب هایی شده که در بالا به آن اشاره شد .

فعالیت های معدن کاری ، در دیگر کوه های ایران هم سیمای بیابانی را پدید آورده ؛ در کوه های کرمانشاه و کردستان صدها معدن سنگ ساختمانی ، کوه ها و تپه ها را همچون «جگر زلیخا» کرده اند و «باطله» ها(خرده سنگ های رها شده) بیشتر از خود معدن ، چهره ی کوه را آشفته و بی گیاه ساخته اند . همین وضع را در معدن های سنگ گرانیت و سنگ چینی در علم کوه می بینیم . در معدن هایی که عنوان «ملی» دارند ، ابعاد فاجعه بس عظیم تر است و حتی حفاظت شده بودن منطقه ، نمی تواند مانعی برای شروع بهره برداری یا گسترش دامنه ی آن شود ؛ معدن روی در منطقه ی حفاظت شده ی انگوران ، معدن طلا در منطقه ی حفاظت شده ی موته ، و معدن مس در پارک ملی و ذخیره گاه زیستکره ی ارسباران چند نمونه از این دست هستند . تمام این منطقه ها ، کوهستانی و دارای ارزش زیست محیطی بسیار بالا هستند .

مثال های بیشتری هم از دیگر نقاط کوهستانی و غیرکوهستانی ایران می توان آورد که بیابانی نبوده و نباید باشند ، اما بر اثر مدیریت نادرست سرزمین ، بیابانی شده و به عرصه های بی حاصل قبلی مان اضافه شده اند . تالاب های گاوخونی ، بختگان ، حاشیه های وسیعی از دریاچه ی ارومیه ، و بخش اعظم تالاب هورالهویزه از این دسته اند . به هر صورت ، منظور این است که مدیران بخش محیط زیست و منابع طبیعی کشور ، نتوانسته اند بیابان های خودمان را مهار کنند و جلوی بیابان زایی های جدید را بگیرند ؛ در این حال چگونه  می خواهند در کشور همسایه چنین کنند ؟!

معدن پوکه در ملک آباد (جنوب شرقی دماوند)

 

/ 3 نظر / 4 بازدید
محمد درویش

درود بر عباس محمدی عزیز ... پاسخ سوال شما ساده است. در ایران نمی توانند در مهار بیابان زایی موفق باشند، زیرا طبیعت ستیزان قدرشوکت خود را به خواب زده اند. در صورتی که همتایان عراقی ایشان واقعاً خواب هستند!

طرفداران بر فراز ابرها

انقدر راحت ...!! پست اول وبلاگ بر فراز ابرها رفع اتهام از نویسنده وبلاگ بر فراز ابرها نسبت به متن منتشر شده در وبلاگ آناپورنا.