کوه‌بان۲

 

 

به نام خدا

 

کوه بان

 

نشريه ی گروه ديده بان کوهستان                                                                                          

 

شماره‌ي 2 -  اسفند 1384

 

انجمن كوه‌نوردان ايران

 

گروه ديده بان کوهستان

 

تهران  صندوق پستي 5511-19395

 

 

فهرست

اشاره

کاشتن يا نگه داشتن...

طومار اهالي کلاردشت به رئيس جمهور

گزارش بازديد از معدن سنگ کلاردشت

ادعاي شوراي شهر کلاردشت...

درباره ي معدن سنگ کلاردشت

سيل تخريب در انتظار کلاردشت

انجمن حمايت از محيط زيست کلاردشت

کوهستان خَبر و تله کابين

تجمع در مقابل سازمان ميراث فرهنگي کرمان

نامه هاي ديده بان کوهستان در مورد تله کابين

تله کابين رامسر و طبيعت گردي ماشيني

روز جهاني کوهستان

گردش گري در کوهستان

گردش گري و اقتصاد

بستر فعاليت هاي کوه نوردي

تجربه ي دو ديدار از درياچه ي اُوان

توچال؛ شاهدي بر آلودگي هوا و تغيير اقليم

چند خبر و ...

 

 

 

اشاره

 

طبيعت به شکل طبيعی ارزشمند است يا به صورت « تجهيز شده»؟

مديراني كه برای عرصه‌هاي آزاد كشور تصميم‌گيري مي‌كنند، بايد در اين مورد خوب بيانديشند.

 در اين طرح‌ها و ديگر برنامه‌هاي تله‌كابين‌سازي و «طبيعت‌گردي» ايراني، براي استفاده از جاذبه‌هاي طبيعي، حد بسيار بالايي از دست كاري در طبيعت مجاز فرض شده است؛ زمين موردنياز در اين طرح‌ها،از «منابع طبيعي» و حتي به تازگي، از منطقه‌هاي حفاظت شده و پارك‌هاي ملي كه مطابق تعريف، دخالت انسان در تغيير چهره‌ي طبيعي آنها بايد در كمترين حد ممكن باشد، تامين مي‌شود.4.

واسطه‌گري، اتكا به واردات كالا از خارج، روحيه‌ي بساز و بفروشي كه نه تنها بر بازار ايران بلكه بر فضاي تصميم‌گيري مديران دولتي هم حاكم شده، و آموزه‌هاي اقتصادي چند نسل گذشته‌ي ما كه «سود، در ملك است»، به اين منجر شده است كه در ترويج طبيعت گردي هم به فكر تملك شخصيِ اندك عرصه‌هاي طبيعي باقي مانده كه درواقع متعلق به همه‌ي مردم و نسل‌هاي آينده است، اقدام كنند. سود ساختن رستوران و هتل و برپا كردن دكه‌هاي فروش پفك و نوشابه با بطري دورانداختني، و اجاره دادن آنها ... بي‌هيچ تعهدي در حفظ محيط زيست و بازيافت زباله كجا، و حمايت از جامعه‌هاي محلي و سود تدريجي حاصل از شيوه‌هاي گردش‌گري پايدار كجا؟! نظام بانكي كشور هم برپايه‌ي دادن وام به فعاليت‌هاي زودبازده ـ با وثيقه‌ي ملكي ـ شكل گرفته است. همچنين، تخصيص اعتبارهاي استاني و محلي، با محاسبه‌ي قابليت «جذب بودجه» در مناطق انجام مي‌شود. براي جذب بودجه، يعني گرفتن «سهم نفت»، ارايه‌ي طرح‌هاي هزينه بر كه برگشت سرمايه‌ي سريع دارند، بسيار كارساز است. مجموع اين عامل‌ها،نگره‌اي را در جامعه‌ي ما شكل داده كه مبتني است بر بهره‌كشي بي‌رحمانه از طبيعت، و بادآورده به شمار آوردن ارزش‌هاي طبيعي.

اصلاح اين چرخه‌ي معيوب و جلوگيري از ميلياردها تومان سود حاصل از انواع رانت كه به جيب اشخاص معيني مي‌رود، كار ما نيست... آن چه كه ما دوستداران يك لاقباي محيط‌هاي طبيعي مي‌توانيم بكنيم، دفاع از آخرين «جزيره»هاي طبيعي باقي مانده در كشور، و مبارزه با چوب زدن بر اموال همگاني است كه بخش مهمي از آن شامل منابع طبيعي مي‌شود. تلاش براي حاكم كردن قوانين مربوط به منابع طبيعي و محيط‌ زيست بر همه‌ي اركان جامعه، و تذكر به مقام‌هاي مسئول براي اجراي وظيفه‌هاي قانوني‌شان در حفظ عرصه‌هاي ملي، آشناسازي مردم با حقوق زيست محيطي‌شان، بخشي از كارهايي است كه ما مي‌توانيم انجام دهيم.

صحبت از «كشته شدن چند حيوان» (آن‌گونه كه فرماندار بافت گفته است) نيست؛ تمامي طبيعت را نشانه‌ گرفته‌اند، و تمام قوانين و اخلاقيات زيست محيطي را زيرپا گذاشته‌اند .                      


/ 0 نظر / 9 بازدید