نشست ماهانه ی انجمن و موضوع دماوند

در بعدازظهر چهارم مرداد، مانند دیگر چهارشنبه‌های اول هر برج ، نشست ماهانه‌ی انجمن برگزار شد. یک موضوع این نشست ، گفتگو درباره ی مراسم  روز ملی دماوند بود . سه سالی می‌شود که سیزدهم تیرماه ( روز جشن تیرگان) را به عنوان روز دماوند ییشنهاد داده‌ایم ، و در این مورد نامه‌نگاری‌هایی با سازمان میراث فرهنگی و دیگر سازمان‌های دولتی داشته‌ایم تا در مورد گنجاندن این روز در " تقویم رسمی " کشور اقدام کنند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

در نشست دیروز ، ناصر پا زوکی  طرودی از کارشناسان برجسته‌ی دفتر ثبت آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردش‌گری ( مدیر کل پیشین این دفتر و مولف چند کتاب از جمله: آثار تاریخی دماوند) توضیحاتی در زمینه‌ی اهمیت ثبت میراث های کشور در فهرست آثار ملی ، و کوتاهی‌هایی که تا کنون در این مورد بوده ، داد. پازوکی همچنین گفت که فکر نمی کند هیچ مخالفتی با موضوع ثبت روزی به نام روز ملی دماوند وجود داشته باشد. و در مورد ثبت کوه دماوند در فهرست آثار ملی گفت که پی گیری و همکاری شما کوه‌نوردان  می‌تواند بسیار موثر باشد.

خانم برهان زهی هم از " پژوهشگاه مردم شناسی " سازمان میراث در نشست حضور داشتند و گفتند که کمک کوه نوردان به گردآوری فرهنگ عامه در منطقه‌ی دماوند می‌تواند به شناخت ارزش های میراثی دماوند یاری رساند. ایشان همچنین گفتند که پژوهشگاه ، پی گیر ثبت  روز ملی دماوند خواهد بود.  

در ارتباط با دماوند ، یک دیدار جالب دیگر هم داشتیم ؛ خلیل میلانی و غلام رضا اکینچه که سال ها است در خارج زندگی می کنند ، در نشست ما حضور داشتند. این دو کوه نورد پر سابقه همراه با محمد باقر زیارتی در سال  1335در یکی از پر برف ترین زمستان‌های ایران‌، با 22 روز تلاش باور نکردنی توانستند نخستین صعود زمستانی دماوند را به انجام رسانند (از یال جنوب شرقی ). آنان خاطره هایی شنیدنی از آن صعود و برخورد جامعه ی کوه‌نوردی آن زمان با این حرکت بازگو کردند. از طرف انجمن لوح تقدیری به این پیش کسوتان کوه‌نوردی فنی ایران داده شد.

در پایان فیلم  مردی و کوهی ساخته ی رضا نظام دوست ( از اعضای انجمن ) که درباره ی زندگی زنده یاد غدیر یزدانی است و در جشنواره ی اخیر فیلم های ورزشی جایزه ی اول بخش مستند را برده است ، به نمایش گذاشته شد.

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
هومن

http://www.persianpetition.com/sign.aspx?id=d0283c41-94b8-4c5c-94aa-1c761b79c799

اسماعيل رضايی

سپاس از انعطاف پذيری شما سبز انديشان مطلب کوتاه و آگاهی بخش شما را با علاقه مطالعه و لذت بردم.درود بر شما هم انديشان.