پیروزی مخالفان یک سد

سد لا پورتا، از ابتدا با مخالفت های بسیار روبرو شد؛ در 28 جولای 2003 کشاورزان سه روستا از فعالیت مهندسان کمیسیون فدرال برق که بدون مجوز قانونی وارد زمین های مشترک شده بودند، جلوگیری کردند. کمیسیون، بی آن که روند جبران زمین طی شده باشد و بی آن که مجوزهای محیط زیستی گرفته شده باشد، هزاران درخت را قطع کرده بودند – که جرمی فدرال تلقی می شود- و اقدام به جاده سازی و ورود ماشین الات سنگین کرده بودند. کمیسیون، ماشین های خود را بیرون برد و دیگر نتوانست بازگردد. در ژانویه ی 2006 یک دادگاه مکزیک اعلام کرد پاره ای مشاوره های کمیسیون نامعتبر بوده است. اعتراض ها و پی گیری های بعدی سرانجام سبب شد که فرماندار منطقه و  سازمان "جوامع مخالف سد لا پورتا" یک توافق نامه امضا کنند که در آن فرماندار اظهار داشته که با رییس جمهور دیدار خواهد کرد و توضیح خواهد داد که اگر ساختن سد بر محیط زیست اثر داشته باشد، اگر حقوق ساکنان منطقه به شکل عادلانه ای جبران نشود، و اگر جامعه های متاثر از سد، ساخت آن را تایید نکنند، این سد ساخته نخواهد شد.

این پیروزی به مردم خستگی ناپذیری که بر ضد ساخت آن سد مبارزه کردند، و به همه ی کسانی که در سراسر جهان بر ضد طرح های ناعادلانه می جنگند، تعلق دارد.

منبع: internationalrivers.org

#comment-532>http://www.internationalrivers.org/blogs/244/hasta-la-victoria-la-parota-dam-cancelled#comment-532

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
کوشان مهران

خبر بسیار خوبی است. به دلیل افزایش شتابان جمعیت هرسال حجم سترگی از جنگل ها پاکتراش و مراتع تحریب و زمین های کشاورزی گرفتار تغییر کاربری در مکزیک می شوند. این یک احقاق حق بوسیله جوامع محلی می باشد.

نگاه

هه هه.من چه ساده ام ! تیتر رو دیدم فکر کردم ایرانه!