خلیج فارس "نیلگون" نیست !

از ظهر دوشنبه ، با جمعی از دوستان گروه کوه نوردی نمونه به سفر رفتم و در این سفر ، از جزیره های قشم ، هرمز و هنگام دیدن کردیم . یک بار دیگر ، همچون سفرهای کوه نوردی و غیر کوه نوردی چند سال گذشته ، بیش از آن که از دیدن طبیعت کشور شاداب شوم ، اندوهگین شدم ! آب خلیج فارس ، در هر جا که ما دیدیم ( و آن طور که شنیدیم ،در همه جا ) قهوه ای یا قرمز چرک بود . محلی ها می گویند که به یاد ندارند هیچ گاه این پدیده که به «کشند سرخ» معروف است ، چنین گسترده و برای مدتی چنین طولانی در خلیج فارس ظهور کرده باشد . حدود سه ماه است که آب شفاف این دریا ، تیره و بدبو شده ؛ ماهیان گله گله می میرند ؛ صید بسیار کم شده ؛ پرنده های دریایی به ندرت روی دریا دیده می شوند ؛ و ظاهر آب همچون آب رودخانه ی جاجرود در حوالی ورامین ، بدرنگ و بدبو و کف آلود است .

همه جا ، حتی در ساحل جزیره ی کم جمعیت هنگام ،در ساحل ها انبوه زباله به ویژه بطری های خالی آب دیده می شود . قشری سیاه رنگ که بی تردید مربوط به مواد نفتی است ، تمام صخره های ساحلی را تا جایی که موج به آن ها برخورد می کند ، پوشانده است و ... . 

بقیه ی این سوک نامه باشد برای بعد که اکنون تازه از راه رسیده و بسیار خسته ام . 

/ 4 نظر / 5 بازدید
هامون

نیلگون بودنش به من ربطی نداره،فقط اسمش خلیج عربی هست اینو یادت باشه.

حمید

این پدیده هیچ ربطی به آلودگی محیطی نداره این پدیده به خاطر گرم شدن آب هستش و سیاه شدن آب در اثر مردن پلانکتون هاست (سیاهیا پلانکتون مرده هستن)

رضا نوظهوری

حمید جان دم خروس رو باید باور کرد یا قسم حضرت عباس رو؟؟!! من خودم همراه آقای محمدی بودم و در قدم زدن در ساحل این جزایر مقدار زیادی زباله رها شده و نیز لکه های سیاه و قیرگون نفتی رو مشاهده کردم که روی سنگ های ساحل ماسیده بود.ضمناً یکی دیگه از دوستانم که کشتی سازه و مدام با دریا سر و کار داره دلایل زیادی رو از آلودگی آب دریا به دلیل تردد بیش از حد کشتی ها و آلودگی های نفتی ذکر کرد.و باید بگم در این چند سالی که به جنوب سفر می کنم این اولین باری بود که چنین چیزی می دیدم.مسلماً گرم شدن آب دفعتاً رخ نداده و اگر اینچنین باشه باید از سالهای قبل این تیرگی شروع می شده و تا امروز ادامه پیدا می کرده!اما دریا تا همین پارسال آبی آبی بود.