مخابرات، عرصه و حريم بيستون را شكست

عمليات كابل‌كشي اداره مخابرات كرمانشاه در عرصه تاريخي بيستون و عرصه پل خسرو به تخريب آثاري از دوره ساساني و ايلخاني منجر شد. كارشناسان نسبت به وضعيت حفاظتي پل خسرو پيش از اين عمليات نيز هشدار داده و خواستار مرمت اضطراري آن شده‌بودند<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

بيستون_خبرگزاري ميراث فرهنگي_ زهراكشوري_ كابل كشي اداره مخابرات كرمانشاه در  دشت بيستون منجر به تخريب آثاري از دوران ساساني و ايلخاني در حريم پل خسرو شد.

"اسدالله بيرانوند"، رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري كرمانشاه در گفتگو با ميراث‌خبر در اين مورد گفت: «اداره مخابرات بدون اجازه سازمان ميراث فرهنگي اقدام به كابل‌كشي در حريم فرهنگي بيستون و حريم درجه يك پل خسرو كرده‌است.»

وي در عين حال تصريح كرد كه عمليات كابل‌كشي اداره مخابرات كرمانشاه در حال حاضر متوقف شده است.

بيراوند بيان جزئيات بيشتر در اين زمينه راا به بعد موكول كرد .

 به گفته يكي از كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ، اداره مخابرات بارها خواستار صدور مجوز از سوي اين سازمان براي كانال‌كشي تلفن شده بود اما كارشناسان به دليل وجود آثار تاريخي از جمله شهري مدفون شده در دل دشت با حفاري در اين مسير مخالفت كرده‌ بودند.

 پل خسرو واقع در دشت بيستون از آثار تخريب شده اين دشت است كه كارشناسان پايگاه بيستون بارها نسبت به وضعيت آن هشدار داده‌اند و خواستار تامين اعتبار براي مرمت آن شده بودند.

شواهد و مدارك موجود نشان از وجود شهري بزرگ در اطراف اين پل دارد و بر همين اساس سه سال پيش عمليات ژئوفيزيك در دشت بيستون آغاز شد كه به اثبات نظريه وجود يك شهر در دل بيستون انجاميد.

 هم اكنون كابل كشي اداره مخابرات كرمانشاه به تخريب سنگ‌هاي ساساني، آجرهاي ايلخاني و كوره‌هاي از دوران معاصر شده‌ است.

 باستان‌شناسان نمي‌دانند آجرها و سنگ‌هاي تخريب شده متعلق به چه بنايي هستند اما احتمال مي‌دهند اين بناها بخش‌هاي تاسيساتي پل خسرو باشند.

 عمليات ژئوفيزيك پيش از اين از وجود بناها و تاسيسات ناشناخته د ردل اين دشت خبر داده بود.

 بيستون هشتيمن اثر ايراني پس از تخت‌جمشيد، تخت‌سليمان، چغازنبيل، نقش‌جهان، پاسارگاد، بم و منظر فرهنگي آن است كه در سي‌امين اجلاس كميته ميراث جهاني در ليتواني به ثبت رسيد.

پل خسرو نيز  در دو كيلومتري جنوب غربي شهر بيستون بر سر راهي كه از بيستون به تخت شيرين مي رود و روي رودخانه گاماسياب قرار گرفته است.

/ 0 نظر / 4 بازدید