همایش زیست محیطی در ستاد مهندس موسوی

از اسفند ماه گذشته ،‌از ستاد مهندس موسوی با ما در تماس بوده اند تا برای تنظیم متنی در توصیف وضعیت محیط زیست کشور و در نهایت صدور مانیفست زیست محیطی این نامزد ریاست جمهوری ، با دوستان دیگری که در سازمان های مردم نهاد و در هیات های علمی دانشگاه ها فعالیت دارند ، همکاری کنیم . (البته لازم به توضیح است که از ستاد احمدی نژاد هم با ما تماس داشته اند که ما نقطه نظرهای خودمان را مبنی بر این که نامزدها باید در خصوص محیط زیست اعلام برنامه کنند ، به آنان هم داده و در چند جلسه ی ستاد ایشان هم شرکت کرده ایم .)

در سه جلسه ی نخست که تهیه ی متن مورد بحث بود ، عباس محمدی شرکت داشت ، و در چند جلسه ی بعد موسی عرب ورامین و دیگر دوستان . در همایش دیروز ، دکنر معصومه ی ابتکار ، مهندس درویش ، دکتر کهرم ، مهندس انصاری سخن رانی کردند ، و دکتر زهرا رهنورد (همسر مهندس موسوی) هم سخنانی گفت و تاکید کرد که مهندس موسوی در پی گیری مطالبات محیط زیستی کاملا جدی است .در این همایش ، متن مانیفست زیست محیطی ستاد موسوی هم خوانده شد .

نکته ی امیدوار کننده ای است که سرانجام یک سیاست مدار ایرانی گوشه چشمی به محیط زیست نشان داده است ؛سازمان های مردمی می توانند با "هل دادن" سیاست مداران به سوی طرح مسایل زیست محیطی ، خواست خود را به یک نیروی اجتماعی موثر بدل کنند . بدیهی است که اگر قرار باشد منطقه ای حفاظت شود ، این کار را فقط دولت می تواند جامه ی عمل بپوشاند و همین طور در مورد برخورد با آلوده کنندگان و تخریب گران محیط زیست ، فقط دولت ها می توانند اعمال قدرت کنند . ما ، حداکثر می توانیم طرح موضوع و طرح شکایت کنیم و مقاله بنویسیم و آموزش دهیم . فلسفه ی همکاری سازمان غیردولتی ما با این گونه ستادها و پاره ای دستگاه های دولتی ، همین است .

مهندس درویش ، مانند همیشه ، سخن رانی خود را از روی نوشته ای که با حوصله  و با واژگانی پاکیزه و پر احساس آماده کرده بود ، خواند . این رفتار او ستودنی است ، چرا که بیشتر سخن رانان ما به خود زحمتی نمی دهند تا از قبل روی موضوع مورد نظر فکر کنند و متنی بنویسند ، بلکه فی المجلس پشت تریبون می روند و از زمین و آسمان سخن می بافند ! این سخن رانی ارزنده و نظر او در مورد همایش دیروز را در اینجا بخوانید .

در حاشیه : 1-بسیاری از دوستان «سبز اندیش» در این همایش ، با لیوان های یک بار مصرف آب نوشیدند ، که کاش موضوع به همین جا ختم می شد ؛ لیوان ها و بعضی زباله های دیگر را روی صندلی و کف زمین رها کردند و رفتند ! اینان ، «پیشنماز» های جریان محیط زیستی این مملکت اند ...؟!

2- عباس محمدی در آخر جلسه خطاب به خانم ابتکار گفت که خوب است اصلاح طلبان و شخص ایشان ، نگاهی انتقادی به کارنامه ی خویش در عرصه ی محیط زیست داشته باشند . چرا که بسیاری از پرو‍ژه های مخرب محیط زیست که در دولت کنونی افتتاح می شوند ( مانند سد سیوند و میانگذر ارومیه) در دولت اصلاحات کلید خورده یا ادامه یافته است . خانم ابتکار هم این نکته را تایید کرد !

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
مهدی

خیلی مطالب جالب درود به تو ایرانی یه چیزهای خارقا العاده علاقه داری؟ چیزایی که با ذهن نگنجه ولی امتحانشون مجانی باشه؟ پس بیا که بزرگترین راز آفرینش رو برات به ارمغان گذاشتم میدونم شاخ در میاری منتظرتم