كوه بان۲

طومار اهالي كلاردشت به رئيس جمهور

 

طوماري با متن زير، به امضاي چندصد نفر از اهالي كلاردشت و نيز شوراي اسلامي بخش كلاردشت، شوراي اسلامي روستاي كرديچال، شوراي اسلامي شهر كلاردشت، شوراي اسلامي روستاي كلنوسفلي، شوراي اسلامي روستاي طبرسو، و شوراي اسلامي روستاي بي‌قلعه رسيده و براي آقاي احمدي‌نژاد فرستاده شده است.

 

بسم الله الرحمن الرحيم

جناب آقاي دكتر احمدي‌نژاد

رياست محترم جمهور و رئيس شوراي عالي محيط زيست

با عرض سلام و ادب به استحضار مي‌رساند كه از چند سال پيش اهالي كلاردشت مازندران به فعاليت شركت سنگ تزئيني كلاردشت معترض شده و خواهان توقف فعاليت آن هستند. دلايل اين اعتراض عبارتند از:

1- شركت متروي تهران كه دارنده‌ي مجوز اوليه‌ي بهره‌برداري از سنگ گرانيت كلاردشت مي‌باشد، در ابتداي فعاليت خود يعني در مهرماه سال 1368 طي صورت‌جلسه‌هاي متفاوت كه به امضاي دفتر حقوقي آن شركت، شوراي اسلامي روستاي رودبارك، نماينده‌ي مردم در مجلس، فرماندار و اكثريت مسئولين منطقه و نيز تعدادي از اهالي رسيده بود، متعهد شد كه براي حمل سنگ هاي استخراجي يك جاده‌ي كمربندي احداث نمايد. اما شركت مزبور به جاي اين كار در تمام اين سالها، كاميون‌هاي حامل سنگ را از جاده‌ي قديمي و باريك منطقه و از ميان روستاها عبور داده كه موجب سلب آسايش و امنيت جاني اهالي، آلودگي هوا و ايجاد سر و صداهاي شديد و آلودگي صوتي شده است.

2- بهره‌بردار اوليه (شركت مترو)، همچنين سازمان تامين اجتماعي كه معدن را از مترو تحويل گرفت و پيمانكاران، برخلاف قانون دست به انفجارهاي متعدد در منطقه زده و بدون توجه به اصول زيست محيطي، معدن كاوي را محدود به حريم تعيين شده نكرده و موجب تخريب گسترده و جبران ناپذير مراتع و جنگلها شده‌اند. به پيوست عكس‌‌هايي از رانش دامنه‌ها و ويرانگري ناشي از بهره‌برداري غيرمسؤولانه و غيراصولي در منطقه، تقديم مي‌گردد.

3- بهره‌برداران در امتداد كيلومترها جاده از روستاي رودبارك تا مناطق بالادست (برير، تنگ گلو، ...) با ريخت و پاش گازوئيل و روغن موتور و با تجاوز به حريم روخانه‌ي حفاظت شده‌ي سردآبرورد و با ناخنك زدن به هر جا و بر هم زدن شديد و تخريب گسترده‌ي اكوسيستم طبيعي موجب آلوده شدن خاك و آب شده و حيات اين رودخانه و صنعت پرورش ماهي را در معرض آسيب جدي قرار داده‌اند.

4- منطقه‌ي كلاردشت يك قطب مهم گردشگري در ايران است كه هر ساله عده‌ي زيادي را هم از كشورهاي ديگر جهان به سبب مناظر و چشم‌اندازهاي بسيار زيبايش در خود پذيرا مي‌باشد. همچنين زيستگاه گونه‌هاي متنوع گياهي و جانوري است و ارتفاعات قله ي4851 متري علم كوه به عنوان دومين قله مرتفع ايران، از چندين سال پيش به طور رسمي «اثر طبيعي و ملي» اعلام گرديد. هر ساله هزاران طبيعت دوست و كوه‌نورد از سراسر ايران و كشورهاي خارجي براي ديدن اين جاذبه‌ها كه به واقع جلوه‌هاي كم‌نظيري از هنرمندي خالق هستي است، به كلاردشت مي‌آيند. پيداست كه تخريب و فرسايش دامنه‌هاي كوهستان، انفجار، ريزش سنگ، نابودي پوشش گياهي و رفت و آمد كاميون‌هاي سنگين در نزديكي اين اثر طبيعي و ملي، چه تاثير منفي گسترده‌اي در نابودي ارزش‌هاي زيست محيطي و كسب درآمد پايدار براي منطقه و كشور دارد.

مضافاً از بين رفتن پوشش گياهي و برداشت سنگ و ماسه از بستر و حريم رودخانه سردآبرود و ريختن خاك در دره‌ها و مسير آبراهه‌ها موجب طغيان رودخانه، سيلاب و كشتار هزاران قطعه ماهي در رودخانه و كارگاه‌هاي تكثير و پرورش ماهي وصدمه ديدن جان و مال اهالي چندين محله در مسير رودخانه مي‌گردد. آقاي رئيس جمهور مسير، لت كمرو ديوچال از نظر احتمال بروز سيل همانند تفنگ مسلحي مي‌باشد كه منتظر كوچك‌ترين ضربه به ماشه آن مي‌باشد تا كلاردشت را به تاريخ بسپارد، اگر ما نخواهيم در اين مسير و مكان خطرناك زندگي كنيم بايد به چه كسي پناه ببريم، آيا فريادرسي جز شما و ديگر مسئولين دلسوز مملكت وجود دارد؟

با توجه به موارد بالا و با عنايت به اصل پنجاهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران كه اشعار مي‌دارد «فعاليت‌هاي اقتصادي و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غيرقابل جبران آن ملازمه پيدا كند، ممنوع است»، با در نظر داشتن اين‌ كه عموم اهالي كلاردشت با فعاليت معدن سنگ مخالفند، و با عنايت به ماده‌ي هفت قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست، از رياست محترم جمهور درخواست داريم نسبت به ابطال پروانه‌ي بهره‌برداري معدن كلاردشت اقدام نمايند.

 

 

رونوشت:

سركار خانم دكتر جوادي رياست محترم سازمان حفاظت محيط زيست

جناب آقاي دكتر انوشيروان محسني نماينده محترم نوشهر و چالوس در مجلس شوراي اسلامي

حجت الاسلام سادات موسوي رياست محترم فراكسيون اصل پنجاهم قانون اساسي در مجلس

جناب آقاي خداكرم جلالي رياست محترم سازمان جنگلها و مراتع كشور

 

 

/ 0 نظر / 98 بازدید