مطبوعات و محيط زيست

دیروز یک نشست آموزشی از سوی روزنامه ي همشهریدر فرهنگ سرای مدرسه (تهران) با عنوان « مطبوعات و محیط زیست » برگزار شد. گزارش این نشست در همشهری امروز  آمده است، اما بد نیست به یکی دو نکته که در آن جا  بر زبان آمد و در این گزارش نیامده ، اشاره کنیم .

حیدر زاده ، مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست گفت که هوای تهران ۱۷ بار آلوده تر از هوای شهر مسکو است که یک شهر صنعتی و پیشرفته است . او اشاره کرد که پس از گفته های چند روز پیش اش که فقط در آبان ماه امسال ۴۵۰۰ نفر بر اثر آلودگی هوا در تهران جان سپرده اند  و زندگی در تهران «‌ خودکشی دسته جمعی » است ، به او تذکر داده اند که به جامعه استرس وارد نکند !  یکی نیست بپرسد مگر ما لای پر قو زندگی می کنیم که با شنیدن این جور خبرها « مسترس‌‌ » (!)‌ شویم ؟ با زندگی در ژرفای بحران ، کارمان از این حرف ها گذشته است.

دکتر ناصر کرمی ، روزنامه نگار همشهری و صاحب نظر در امور گردش گری ،‌گفت روزنامه نگار  حوزه ی محیط زیست باید افشاگر باشد و نقطه ضعف های مسئولان را برملا کند . این سخن هم با عنایت به این که افشاگران معمولا در این مملکت عاقبت به خیر نشده ا اند ، جای تامل دارد !

دکتر گیویان ، بحثی علمی و بسیار جالب توجه در زمینه ی حافظه ی جمعی و محیط زیست پیش کشید ، و گفت که محیط زیست در حافظه ی اجتماعی ما جایگاه مناسبی ندارد . قرار است مقاله ی او  در همشهری آنلاین درج شود.

/ 1 نظر / 6 بازدید
یکی دیگه..

روزنامه همشهری بر خلاف ادعایی که دارد صفحه ای برای محسط زیست ندارد. یک صفحه دارد به نام زادبوم که گاهی در آن از اخبار محیطز یست هم مینویسد. در ضمن مطالبی هم برای تبلیغ توریسم شکار داشت هفته گذشته که .....فقط متاسفم!