بزرگ‌نمايي داشته‌ها(2)

               beavertail_bloom_400px.jpg

                         عكس‌ ازسايت : www.grandcanyonprints.com

گراندكانيون (The Grand Canyon)در سال ۱۸۶۹ به همت سرگرد جان واسلي پاول  (J.Wasley Pawel) طي چند هفته قايق‌راني و پياده‌روي شناسايي شد. در اواخر قرن نوزدهم، بهره برداران از معادن مس و آزبست گراندكانيون به اين نتيجه رسيدند كه سازمان‌دهي برنامه‌هاي گردش‌گري در اين « ژرف‌دره»(Canyon) بيش از كار معدن پول ساز است. توسعه‌ي گردش‌گري به جايي رسيد كه امروزه، هر سال حدود 5 ميليون نفر از گراندكانيون ديدن مي‌كنند.

 

 

گراندكانيون، بر اثر  عمل فرسايشي رودخانه‌ي كلرادو كه در كف آن جاري است، شكل گرفته است. كناره‌هاي اين ژرف‌دره را صخره‌ها، يال‌ها، تپه‌ها و دره‌هايي به شكل‌هاي گوناگون پوشانده است. بسياري از يال‌ها را باد فرسايش داده و طبقه‌طبقه ( شبيه به معبدهاي چيني) ساخته است. اين لايه‌ها، به رنگ هاي متضادي از طيف‌‌هاي مختلف قرمز، خاكستري، كرم، سياه و قهوه‌اي به چشم‌ مي‌خورند.

لبه‌هاي گراندكانيون را جنگل‌هاي انبوهي از گونه‌هاي كاج‌نوئل، سرو، بلوط، ... پوشانده، اما در بخش‌هاي پاييني دره، پوشش گياهي پراكنده و كوتاه‌تر است: كاج پينون  (PinonPine) و ژونيپروس‌ها از گياهان بارز اين بخش است. در ميان درختان، بوته‌ها و درختچه‌هاي مقاوم به كم آبي  مانند نسترن صخره‌دوست(Cliff RoseFern bush، و Serviceberry   ديده مي‌شود. كف دره دنياي ديگري است و منظره‌ي بياباني آن با پوشش كاكتوس‌ها و درختچه‌هاي مقاوم به خشكي، چشم‌اندازي به كلي متفاوت با بالادست دارد. اما در همين بخش، درختان و درختچه‌هاي ساحلي(riparian) مانند بيد و گز، نوع ديگري از پوشش‌هاي گياهي را به نمايش مي‌گذارند. به طور كلي، اختلاف ارتفاع زياد، باز و بسته بودن محيط، و تفاوت ميانگين بارش در بخش‌هاي گوناگون اين دره‌ي عظيم، سبب پديد آمدن زيست‌بوم‌هاي متفاوت در آن شده است.

                 

Web-NCanyonlandsB-.jpg

                      عكس‌ ازسايت :   www.fwhphotographer.com            

گراندكانيون شامل دو كناره‌ي شمالي (The North Rim) و جنوبي (The South Rim)است. ميانگين بارش سالانه در كناره‌ي شمالي، ۶۳ سانتي‌متر و در كناره‌ي جنوبي، ۳۹ سانتي‌متر است. بلندترين نقطه‌ي گراندكانيون ، حدود ۲۷۰۰متر از سطح دريا بلندتر است و در كناره‌ي شمالي قرار دارد.

اين كناره به طور ميانگين حدود ۴۰۰متر بالاتر از كناره‌ي جنوبي قرار دارد. بارش برف و يخ‌زدگي، در زمستان، سبب مي‌شود كه راه‌هاي دسترسي كناره‌ي شمالي بسته شود(از نيمه‌هاي اكتبر تا نيمه‌ي ماه مي)، عمق دره، در پاره‌اي نقطه‌ها به ۱۸۰۰ متر، و اختلاف دماي بالا و پايين به حدود ۱۸ درجه‌ي سانتي‌گراد مي‌رسد. گرماي كف دره ممكن است تا ۴۹ درجه‌ي سانتي‌گراد برسد. عرض گراند كانيون(در بالا) و در بعضي جاها به ۲۹ كيلومتر مي رسد، و طول رودخانه‌ي كلرادو در منطقه‌ي گراندكانيون ، ۴۴۶ كيلومتر است.

 

(ادامه دارد.)

/ 7 نظر / 6 بازدید
safzav

ديدگاه بسيار بسيار جالبی است. اما به نظر من يک مشکل وجود دارد. اينکه ما ايرانی ها متاسفانه با داشته هايمان آشنا نيستيم تا بدانيم که قدر چه چيزی را بايد بدانيم. که به همین خاطر یک بخش از وظسفه آنها که می دانند نشر این دانستن ها است. شايد بهترين راه حل اين باشد که وقتی درباره داشته ها صحبت می کنیم، سعی کنیم آنقدرها احساسی اش نکنیم و در کنار آن حتما از مشکلات هم بگوییم و خطرهایی که وجود دارد. در کل فکر می کنم دوری از متن های احساسی که تنها غلیان احساسات زودگذر می آورد، در مقابل متن هایی که آگاهی های درست را انتقال می دهند و به طور واقعی علم و دانش آدم ها را اضافه می کنند کم ارزش هستند (البته این هم بستگی به جا و موقعیت انشترا مطلب دارد. من در کل گفتم.)

مژگان جمشیدی

می بينم که قلم تان هر روز پر توان تر از روز قبل میشه ،‌خدا را شکر و سپاس که می نویسید ،‌امیدوارم من هم بتونم به زودی شروع کنم

عباث

عباس خوشحال باش که اين خانوم تائيدات فرمودند !

عباث!

چند تا حرف در باره ايران گوينده هايش را هم تو بهتر از من می شناسی ايران جهانی در يک مرز شاهرود به تنهايی يک قاره لوت داغ ترین !! نقطه جهان بی نظير ترين کوير دنيا ........... .............. ......

حميد لواسانی

دوست عزيز فقط کافی است يه سری به قمچقای در تکاب يا دره های فيروزآباد فارس و يا تنگه زندان در سبزکوه بختياری يا تنگه سياه در پادنا بزنی تا دريابی که ما حتا يک صدم آنچه که بايد برای طبيعت خويش تبليغ کنيم؛ نکرده ايم! و ارزش واقعی آن را نمی دانيم. باور کن کلوتهای لوت و نبکاهای فهرج در جهان نظيری ندارند... اما حيف که مالک اين منابع ما ايرانی هايی هستيم که فقط به اندک کسانی هم که قدر اين جاذبه ها را می دانند؛ تمسخر روا می داريم. کاش احمدی نژاد اين دو پست شما را نخواند... وگرنه دستور پاکسازی و نابودی تتمه طبيعت ايران را هم صادر می کند.

عباس محمدی

تقريبا همه جاهايی را که حميد لواسانی نام برده ديده ام . قبول دارم که نه برای طبيعت خود خوب تبليغ کرده ايم و نه آن را خوب حفاظت می کنيم . اما اين ربطی به اين ندارد که گنده گويی می کنيم !

عباث!

اقای حميد لواسانی بحث سر داشته ها نيست در همان جاهايی که نام برده ايد واز افتخارات طبيعت ایران بوده است دو باره سری بزنید وببينيد چه اتفاقاتی افتاده به چشم خویش دیدم که چطور سرپرست یکی از معروفترین آژانس های مسافر بری بازمانده زباله ۵ اتوبوس ادم مدعی به دوست داشت اين سرزمين را کنار کمپ کویری رها کرد و رفت از باقی مناطقی هم که نام برده ايد مستندات فاجعه اميز زيست محيطی در دست دارم دولتی هايش که سرشان را بخورد بيشتر اتفاقات توسط طبيعت دوستان محترم انتلکتوئل رخ داده است . اين نکته که فرموده ايد جای کار بسيار دارد و دست ما همه نيز کوتاه است و .....