پيدا کنيد پرتقال فروش را ... !

در اخبار شبکه ی یک سیما ( حدود 2:30 بعد از ظهر 26/ 2/84 ) خبری در مورد منطقه ی نفتی پارس جنوبی ( عسلویه ) خوانده شد که از حیث توجه مدیران این منطقه به محیط زیست ( دور از جان ! ) و نیز از حیث خودداری آنان از ریخت و پاش سرمایه های مملکت ( باز هم : !! ) شگفتی آفرین بود .

گوینده ی اخبار گفت که یکی از بهترین گیاهان برای کاشت در مناطق خشک ایران ، کاکتوس است ( ! ) و در منطقه ی پارس جنوبی نه تنها کارهای عظیم اقتصادی انجام می شود ، بلکه به توسعه ی فضای سبز هم توجه بسیار می شود ؛ از این رو یک بوستان کاکتوس به مساحت 1200 متر مربع و با هزینه ی یک میلیارد و ... ( رقم دقیق را به یاد ندارم ) ریال در منطقه ساخته شده است . فیلمی هم از این بوستان نشان داده شد که تعداد زیادی کاکتوس زینتی کوچک را در یک محوطه ی پارک مانند نشان می داد .

عسلویه ، هم اکنون یکی از بد ترین نقاط کشور از نظر آلودگی هوا است ، و آب های منطقه نیز آلوده ترین آب های دریایی جهان است . ده ها هکتار از جنگل های حرا که در ایران بسیار کم یاب هستند ، در این جا در معرض نابودی قرار گرفته  و نیز صد ها هکتاراز اراضی منابع طبیعی به شکلی بی ملاحظه زیر و رو ، و گرفتار همه جور آلودگی شده است . با این حال "بزک و بوزوک " به سبک وسمه بر ابروی کور ، و البته برای آمار دادن و تظاهر به دل بستگی های سبز ... ، فراموش نشده است . گیاهان بومی را که بی هیچ سرمایه گذاری – و فقط به شرط مصون نگاه داشتن از تجاوز – می توانند سبزی و برکت برای منطقه باشند ، نابود می کنند و از سوی دیگر با کاکتوس باغ درست می کنند !

اگر در هر متر مربع ، چهار کاکتوس متوسط کاسته شده باشد ،برای حدود 5000 بوته ای که می توان در 1200 متر مربع کاشت ، به قیمت خرده فرشی بازار گل وگیاه تهران ( خیابان آهنگ )  فقط  حدود ده میلیون تومان پول لازم است ( هر بوته حدود 2000 تومان ) .  آقایان بیش از ده برابر این رقم را هزینه کرده اند ، که البته هزینه ی آماده سازی زمین ، دستمزد کارگر ، و خیابان بندی را هم باید به حساب آورد که به هر ترتیب که حساب کنی نباید بیش از ده میلیون تومان ( برای هر متر مربع ، در حدود 8000 تومان )  باشد . خوب ، چاره ای نیست جز آن که به سبکی که برای مساله های دوران دبستان می گفتیم ، بگوییم : پیدا کنید پرتقال فروش را ... !

/ 1 نظر / 5 بازدید
انديشه ورز برنا

تحليل به جايی است. اگر به جای کاکتوس درختان بومی منطقه را حفظ و گسترش می دادند بسيار علمی و مفيدتر بود.