درگذشت علی عزیزی و آلودگی هوا

پانزده سال پیش ، در روز 29 بهمن 1372 ، ده ها پزشک ریه و قلب ، متخصص و کارشناس محیط زیست ، در « بیانیه ی هوای تهران » اعلام کردند که « مدت ها است مساله ی آلودگی هوای تهران و خطراتی که از این جهت متوجه ساکنین این شهر ، خصوصا فرزندان ما می شود ، به انحای مختلف گوشزد شده است ، اما متاسفانه ساده انگاری و مماشات و پرده پوشی ها باعث شده واقعیت خطراتی که زندگی شهروندان ما را تهدید می کند ، نادیده بماند و برخورد جدی و موثری با این شرایط انجام نگیرد » . امروز ، معصومه ابتکار عضو شورای شهر تهران و رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست می گوید که اگرچه در سال های 81 تا 85 [سال های عضویت خودش در هیات دولت] روند آلودگی هوای تهران رو به کاهش بوده ، اما از سال 86 به بعد دوباره شاهد افزایش روزهای ناسالم هستیم (1) . جالب توجه است که در آن روزگار« بهتر » ، مطابق آمار مدیر طرح جامع کاهش آلودگی هوای تهران، در سال 84  روزانه 27 تهرانی بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند و فقط در آبان سال 85  سه هزار و ششصد نفر بر اثر آلودگی هوا مرده اند (2) و مشاور شهردار در امور محیط زیست ، تهران را « شهر خودکشی دسته جمعی » خوانده بود (3) ؛ خدا می داند که در این روزها در شهر چه می گذرد !  

 

در شهری که به دلیل وضع توپوگرافیک ، بنا به گفته ی نویسندگان « بیانیه ی هوای تهران »  در دو سوم روزهای سال با پدیده ی وارونگی هوا روبرو هستیم ، دستگاه های دولتی و نظامی و غیره ، در تمام 15 سال گذشته با شدت هرچه تمام تر به ساخت و ساز در دشت ها و دره های باقی مانده در اطراف شهر و در پادگان ها و جنگل های دست کاشت و بر فراز ارتفاعات ادامه دادند . شهرداری ها پروانه ی ساخت دادند و از این راه بودجه ی خود را تامین کردند تا پیاپی خیابان ها و پیاده روها را زیر و رو کنند یا بزرگ راه بسازند تا تعداد بیشتری خودرو وارد شهر شود ، سازمان محیط زیست به حیات نباتی (!)خود ادامه داد و از جا تکان نخورد ، و عموم شهروندان  « غیور» با هر بدبختی که بود قسط دادند و خودرویی خریدند تا در نبود هیچ نظارت موثر، هر موقع که دل شان خواست آن را به خیابان های دود گرفته بیاورند .

 

این روزها ، جنگی ناجوانمردانه از سوی یکی از قدرتمند ترین ارتش های جهان بر ساکنان نوار غزه در جریان است ؛ پس از چند روز بمباران ، در این منطقه حدود سیصد نفر جان باخته اند . در تهران  اما، بی آن که جنگی باشد ، چندین برابر این رقم جان خود را از دست داده اند . این جا « شهر خودکشی دسته جمعی » نیست ، شهر قتل عام اعلام نشده است .

 

/ 8 نظر / 7 بازدید
عباس محمدی

دکتر فرید عباسی عزیز نمی دانم در وبلاگ شما چه اشکالی پیش آمده که نمی توانم در آن یادداشت بگذارم . لطفا به مطلب زیر توجه کنید و اگر اشکالی در آن هست ، یادآور شوید . باسپاس از شما که برای افزایش دانش کوه نوردان تلاش می کنید ، یادآوری یک نکته را لازم می دانم : سرمازدگی (frostbite) یعنی یخ زدگی بافت های بدن . این عارضه در شرایط دمای زیر صفر و نداشتن پوشاک مناسب و ... به وقوع می پیوندد . اما هایپوترمیا (hypothermia) که در فارسی به فرودمایی (و گاه : افت دما ، یا لرز ) ترجمه شده ، عبارت است از کاهش دمای بخش های داخلی بدن که ممکن است در شرایط چندین درجه بالای صفر ( به ویژه در شرایط خیسی ) هم عارض شود . پیدا است که منظور شما در تحلیل حادثه ی غار پراو ، فرودمایی بوده و نه سرمازدگی . چرا که در غار پراو اصلا هیچ گاه دما به زیر صفر نمی رود و بنابراین سرمازدگی رخ نمی دهد .

لعيا

بسوي قله هاي پيروزي سلام بر شما اي كوهنوردان آزاده ايران شما كه كوهها را مينورديد ميخواهيم به قله پيروزي برسيم بله، آزادی دست یافتنی است و ما به مقصد شكوهمند آزادی دست خواهیم یافت. آری خورشیدی در حال تولد است آسمان آهسته آهسته روشن می‌شود و آفتابی كه از آزادی سخن گفت، سر می‌زند. و آن روز چه بسیار نزدیك است. از وبلاگ من ديدن كنيد و نظرتون را بگذاريد يا اينكه ايميل بزنيد منتظر جواب شما هستم www.be-soye.blogfa.com daneshjo87irani@gmail.com لعيا

گاهنامه طبیعت

نه تنها ورزشکاران تهرانی ٫ بلکه تمام مردمی که در این شهر آلوده زندگی می کنند در خطر هستند. امروزه این موضوع ثابت شده است که آلودگی هوا در کار قلب اختلال ایجاد می کند. http://www.sciencedaily.com/releases/2008/09/080908185127.htm http://www.americanheart.org/presenter.jhtml?identifier=4419

نادرضرابیان

آقای محمدی درودبرشما مشکل توریست حجاب نیست اگر این گونه بود چرا ما قادر به جذب توریست های مذهبی هم نیستیم؟ از سرچشمه آب گل آلوداست! مدیران رده بالای حکومت مشخص نمی کنند که دنبال چه هدف و آرمانی هستندو مردم هم نمی دانندکه این همه سختی ومشقت را برای رسیدن به چه چیزی باید تحمل کنند . مدیران رده پایین هم غرق در ندانم کاری و بی دانشی و بی سیاستی وفساد هستند . هر رییس دولتی که سرکار می آید ساز خود را می زند وبه برنامه ها توجه ندارد (اگر برنامه ای باشد!!) و رییس قبلی را متهم می کند.در نتیجه بیش از بیست سال است که مشغول آزمون وخطا هستیم !! اختلاف هم که در بین مدیران رده بالا بیداد می کند. در نتیجه: مردم سرگردان هستند وامیدی جز به خدا ندارند.فریادرسی نیست!! بحث توریست و محیط زیست نیست که هر جا بروی آسمان به همین رنگ است! مردم یک جامعه مدنی در قالب گروه و دسته مانند حلقه های زنجیر به هم متصل هستندو یک حلقه تکمیلی که دولت وحکومت باشد, آنها را به هم متصل کرده است.حال اگر این حلقه تکمیلی در آتش بی دانشی وندانم کاری وبی سیاستی وفساد قرار داشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

نادرضرابیان

دنباله مطلب: حرارت آن حلقه های دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد و بحران اجتماعی به وجود می آورد! به همین سادگی!! چاره کار درآوردن حلقه تکمیلی از کوره آتش است. به همین سادگی!! اگر نبود آن حلقه تکمیلی نامریی فرهنگ ودین , حدث بزنید !! اگراین شعر زیبا وکم نظیر سهراب سپهری رادوباره بخوانیم واز زاویه جدید به آن نگاه کنیم متوجه می شویم که سهراب به گونه سحر آمیزی وضعیت فعلی را تشریح کرده است: آب را گل نکنیم : شاد باشید