جلوی تخریب غار اسپهبد خورشید را بگیرید !

شماری از دوستداران طبیعت و میراث فرهنگی مازندران ، در مراسمی که به مناسبت طولانی ترین روز سال ، « روز خورشید » نامیده شده ، با گردهمایی در دوآب سوادکوه ( نزدیک غار اسپهبد خورشید ) خواستار جلوگیری از تخریب محدوده ی این غار- دژ عظیم شدند . این گردهمایی در روز جمعه 31خرداد با حضور چند صد تن که به دعوت گروه ها و هیات های کوه نوردی سوادکوه ، انجمن سوادکوه شناسی ، موسسه ی فرهنگی هنری چکاد البرز ، انجمن کوه نوردان ایران ، شهرداری ها و شوراهای اسلامی دوآب و سوادکوه ، موسسه ی فرهنگی ورزشی صدرا ، و با هماهنگی اداره ی میراث فرهنگی مازندران به

 منطقه آمده بودند ، برگزار شد .

میزان تخریب در منطقه

 

غار- دژ اسپهبد خورشید که در دهانه و داخل آن آثار دیوار ، پلکان ، و اتاق هایی مربوط به حدود 15 قرن پیش دیده می شود ، از نظر بلندی طاق ( حدود 80 متر ) و وجود آثار ساختمانی روی شیب بسیار تند ( 80-70 درجه ) ، در ایران منحصر به فرد است . متاسفانه ، از چند سال پیش احداث کارگاه برداشت شن و ماسه در زیر غار و دامنه های روبروی آن ، منجر به تخریب گسترده ی کوهستان و مخدوش شدن حریم این اثر سترگ طبیعی – تاریخی شده است . همچنین در دامنه ی کوهستانی پشت این غار ، فعالیت معدن فلورین که با انفجار و حرکت ماشین های سنگین همراه است ، تمامی آثار باستانی داخل غار را در معرض تهدید و تخریب قرار داده است . در بخش دیگری از حریم روبروی غار نیز ، میدان تیر پادگان آموزشی دوآب قرار دارد !

در مراسم روز جمعه ، پروفسور داود هرمیداس باوند و پروفسور عطاالله قبادیان که اصلا سوادکوهی هستند ، درمورد لزوم توجه به میراث های طبیعی و تاریخی منطقه صحبت کردند . همچنین چنگیز شیخلی از پیش کسوتان غارنوردی ایران ، و دکتر اشرفی پور ( مدیرکل محیط زیست و رییس هیات کوه نوردی استان مازندران ) درباره ی ارزش و اهمیت این غار سخن گفتند .

در پایان مراسم ، قطعنامه ای خوانده شد و حاضران آن را امضا کردند .

/ 1 نظر / 176 بازدید
نیکزاد

سلام دوست عزیز به ما هم سر بزن