اینانلوی عزیز، این طبیعت گردی نیست!

محمدعلی اینانلو، می تواند نمونه ی یک شکارچی مسوولیت پذیر یا بدل شده به شکاربان و طبیعت دوست باشد. همچنین می تواند با روابط عمومی خوب، صدای گیرا، و هنر نسبی اش در برنامه سازی، کمک حال طبیعت کشور و شخصیتی موثر در آموزش شیوه های ورود مسوولیت پذیر به طبیعت باشد. و البته تا کنون تاثیرهایی هم در بیان مشکلات محیط زیست کشور داشته است. اما، گویا ویروس آن بیماری که مسوولان محترم دولتی و صدا و سیما را وا می دارد برنامه های "زرد" ساده پسندانه به خورد مردم دهند، گریبان او را هم گرفته است. اینانلو، در بسیاری از برنامه های خود، مبلغ خودرو سواری و آتش افروزی در عرصه های طبیعی است؛ این در جامعه ای که وابستگی به خودروی شخصی به شکل های گوناگون تبلیغ و توصیه می شود، مردم چندان اهل پیاده روی و ورزش همگانی نیستند، و سهل انگاری در مراقبت از داشته های طبیعی فراگیر است، می تواند بسیار خطرناک باشد.

صحنه های راندن خودروی چهار چرخ متحرک در بیرون از جاده؛ روی علف و مرغزار، در رودخانه، در تالاب، و در عرصه های دست نخورده ی بیابانی (مانند آن چه که در برنامه ی "طلوع" شبکه پنج، 23/1/91 دیدیم)، نماها (لانگ شات ها)ی طولانی نشستن کنار آتش، و توصیه به درست کردن کباب و خوردن چلوکباب (باز هم برای مثال، در همان برنامه) از موتیف های همیشگی برنامه های محمد علی و آرش اینانلو است. این صحنه ها، در واقع نه ترویج طبیعت گردی، بلکه تاکید بر همان روش های سنتی به صحرا زدن که ملاحظه ی خاصی برای حفظ طبیعت نداشته، با ابزارهای امروزین و مخرب تر است.

از اینانلوهای پدر و پسر که زحمت زیادی در مستند سازی از طبیعت می کشند و در این برهوت بیگانگی و دشمنی با محیط زیست می توانند پیام آور عشق ملاحظه کارانه به طبیعت باشند، درخواست دارم تجدید نظر و اصلاحاتی را در تولیدات خود پیش بگیرند.

توضیح این که پیش از این نیز تلاش کرده ام سخن خودم (مضمون شبیه به این یادداشت) را از طریق رسانه ها، به اینانلو برسانم و یکی دو بار هم به صورت حضوری این نکته ها را به او گفته ام. شاید طرح صریح تر موضوع بتواند او و دیگر اشخاصی را که برای رسانه ی پر نفوذ تلویزیون برنامه می سازند، بهتر متوجه دغدغه ی ما کند.

/ 8 نظر / 13 بازدید
محمد

دوست داشتن کساني که دوستمان مي‌دارند کار بزرگي نيست، مهم آن است آنهايي را که ما را دوست ندارند، دوست بداريم آگهی رایگان http://www.9rang.com

برج سینا !

http://boorjsina.persianblog.ir/post/215/ یادبود جلال رابوکی

شاه محمدی

سلام . خداقوت . حیف از این طبیعت قشنگ که کمتر کسی به فکرش هست . موفق باشید

s سیدرضا

دستت درد نکنه خیلی هم ادعاش میشه اطلاع رسانی شد

دوستدار دماوند

اینانلوها تاثیری در بهبود وضعیت طبیعت سرزمین ما نداشته اند و فقط به خودنمایی و بزرگ جلوه دادن کارهای خودشون می پردازند.

مهدیه

باسلام و سپاس از زحمات شما در راه آموزش درست طبیعت گردی با نظرات شما بسیار موافقم امیدوارم روزی برسد که مردم ایران خود بیدارشوند و ببینند این طبیعت از آن نسلهای آینده نیز هست واین تورهای بی حد و حصر دریابند که آنچه امروز تخریب میکنند برگشت پذیر نخواهد بود از آقایان اینانلو هم بیش از اینها انتظار داشتیم!!!!!!!

مینو

مشکل اساسی در وادی گردشگری کشور ما ضعف بسیار شدید آموزش های عمومی به مردم و آموزش های آکادمیک به جامعه دانشگاهی مرتبط است. نتیجه این می شود که کسانی که تنها تجربه ای شاید طولانی در رشته ای از گردشگری مثلا طبیعت گردی آن هم از نوع " انبوه" را دارند در صدا و سیما به عنوان " کارشناس گردشگری" معرفی می شوند.و در نتیجه نوعی از فعالیت های گردشگری که سال هاست در بساری از کشورها محدود شده در کشور ما توسط کارشناسان!!!! تبلیغ می شود

Sanam

فقط می گم که حرف دل من و خیلی از دوستامو زدین! ایشون نمی دونم خواسته یا ناخواسته دارن در مسیر نابودی طبیعت قدم بر میدارن!