كوه‌نوردان خواستار نام‌گذاری 13 تير به عنوان روز ملی دماوند شدند

  شهرستان رينه روز گذشته ميزبان كوه‌نوردان و دوست‌داران طبيعتی بود كه برای بزرگداشت روز دماوند دور هم جمع‌شده بودند.

 حسين سلطان‌زاده

خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ گردشگري ورزشي ـ رينه ـ كوه‌نوردان و دوستداران محيط‌زيست، سيزدهم تيرماه (روز تيرگان) را به عنوان روز "دماوند" معرفي كرده‌اند و از مقام‌هاي مسئول خواستند تا اين روز را در تقويم رسمي كشور بگنجانند. هدف از اين كار، جلب توجه همگان به لزوم حفاظت محيط‌هاي كوهستاني به ويژه دماوند كه نماد طبيعي ايران به شمار مي‌رود، اعلام شده است.
 
از روز سيزدهم تا شانزدهم تير شهركوچك رينه در دامنه‌‌ جنوبي دماوند، شاهد جنب‌و‌جوش طبيعت‌دوستان بود. گروه‌هاي كوه‌نورد با صعود، به پاك‌سازي مسيرها از زباله‌ها پرداختند و بروشورهايي را پخش كردند كه در آن تذكرهايي در مورد حفاظت از محيط داده شده بود.
 
روز گذشته، 16 تير نيز صدها كو‌ه‌نورد و نيز تعداد زيادي از اهالي رينه، اعضاي شوراي شهر رينه، راهنمايان باسابقه دماوند و مديراني از اداره‌كل محيط‌زيست مازندران، انجمن كوه‌نوردان ايران و گروه كوه‌نوردي آرش و موسسه ورزشي كوهستان سبز در سالن ارشاد اسلامي رينه گرد هم آمدند.
دراين همايش دكتر جنيدي از بنياد نيشابور در مورد تاريخ ايران باستان و دماوند و تاثير آن در سرنوشت كشورمان سخنراني كرد و گفت:«نياكان ما از كوهي به نام البرز ياد كرده‌اند كه از اروپا تا چين ادامه دارد و سراسر هستي را پوشانده ‌است و ميانه اين كوه، البرز مركزي و دماوند است.»
 
داوود محمدي‌فر، مولف كتاب‌هاي تاريخ كوه‌نوردي و روزشمار كوه‌نوردي ايران، در مورد جايگاه دماوند در كوه‌نوردي ايران سخن گفت:«دماوند خواستگاه كوه‌نوردي دنيا و قديمي‌ترين كوه صعود شده دنياست.»
 
وي افزود:«تاكنون به دماوند توجهي نشده است؛ ما مناسبت‌هاي مختلفي در تاريخ باستان‌مان داريم كه مي‌تواند به عنوان جذب گردشگر معرفي شود و حتي رينه مي‌تواند به عنوان پايگاه كوهنوردي ايران شناخته شده تا زمينه آموزش كوهنوردان را در اين منطقه فراهم كرد.»
 
مقدس، معاون اداره‌كل حفاظت محيط‌زيست مازندران، توجه سازمان‌هاي غير دولتي و كوهنوردان را به مسائل محيط‌زيست محدوده دماوند قابل توجه دانست و علي صادقي‌راد و ديگر اعضاي شوراي شهر رينه، فعاليت‌هاي معدني و راه‌سازي را دشمن محيط‌زيست و مراتع دماوند خواندند.
آنان اشاره كردند كه گاه بعضي مقامات در برنامه‌هاي نمادين پاك‌سازي شركت مي‌كنند تا دلبستگي خود را به محيط‌ كوهستان نشان دهند، اما بيشتر چشم بر تخريب‌هاي بزرگ مانند آن‌چه با معدن‌كاوي بر سر دماوند آمده است، مي‌بندند.

مناسبت‌هاي مختلفي در تاريخ باستان ايران زمين

 وجود دارد كه مي‌تواند براي جذب گردشگر معرفي شود.

برداشت پوكه معدني از دامنه‌هاي دماوند، نه‌تنها چهره اين كوه پرعظمت را زخمي كره و باعث رانش زمين و آسيب‌ديدگي غيرقابل جبران مرتع شده، بلكه باعث شده است كه با وزش بادهاي تند، توفاني از گرد سيليس برخاسته و به سلامت مردم منطق آسيب برساند.
 
در پايان همايش، بيانيه‌اي خوانده شد كه مورد تاييد حاضران قرار گرفت. اين بيانيه به شرح زير است:
 
1ــ از مقام‌هاي مسئول درخواست داريم روز 13 تير را در تقويم رسمي كشور به عنوان «روز ملي دماوند» نام‌‌گذاري كنند. اين كار فرصتي را فراهم خواهد كرد تا توجه همگان به اهميت دماوند به عنوان نماد طبيعي كشور، و به طور كلي به محيط‌هاي با ارزش كوهستاني جلب شود.
 
2- خواستار آن هستيم كه هرگونه بهره‌برداري از محيط دماوند، درچارچوب اصول توسعه پايدار و با اولويت قائل شدن به حفظ چهر طبيعي اين كوه صورت گيرد.
 
3-از خواسته اكثريت مردم رينه در توقف فعاليت‌هاي معدن‌كاوي كه سبب نابودي مراتع منطقه و زشت‌شدن چشم‌انداز دماوند شده است، حمايت مي‌كنيم.
 
4-خود را مكلف مي‌دانيم در صورت صعود به دماوند، اصول كوهنوردي مسئولانه يعني توجه به ظرفيت محيط‌زيست، خودداري از ريخت و پاش زباله و برخورد با تخريب‌گران و آلوده‌كنندگان طبيعت را در نظر داشته باشيم.
 
5 ــ درخواست داريم كه سازمان ميراث‌فرهنگي و گردشگري، دماوند را به عنوان اثر طبيعي، تاريخي و سازمان حفاظت محيط‌زيست، اين كوه و حريم آن‌را در گستره‌اي كه ارزش زيست بومي داشته باشد، به عنوان پارك ملي به ثبت برسانند و حفاظت كنند.
 
در حاشيه اين مراسم:
 
*اين نخستين همايش روز ملي دماوند بود كه رنگ و بوي رسمي به خود گرفته بود.
 
*بيشتر شركت كنندگان با لباس‌هاي كوه‌نوردي در سالن حاضر شده بودند.
/ 0 نظر / 4 بازدید