علوفه پراكني براي حيات وحش در منطقه رودبارقصران

              Varjin.jpg 

دیروز صبح به منطقه ی زردبند (در رودبارقصران) رفتیم و مقداری از یونجه و مکمل‌های غذایی را که پیش از این به پاسگاه محیط بانی منطقه رسانده بودیم، به دامنه‌های کوه بردیم و برای قوچ و میش‌های آن جا پخش کردیم.

این برنامه بابرنامه‌ریزی گروه دیده‌بان کوهستان و همکاری گروه کوه‌نوردینمونه (www.NCCG.blogfa.com)،گروه کوه‌نوردی دامون و انجمن حمایت از حیوانات انجام شد و همگی خوشحال بودند که «ناهار»خوبی به حیوان ها داده اند و کاری متفاوت با برنامه های عادی انجام داده اند.

آقای کارگر رییس اداره ی محیط زیست زردبند در سخن رانی خود، حمایت سازمان‌های غیر دولتی از محیط زیست را مایه ی دل گرمیمحیط بانان دانست. او هم چنین گفت که وجود حیوانات وحشی در نزدیکی پایتخت12- 10 میلیونی کشور، مایه ی تفاخر ما، و نشانه‌ی این است که مردم ما در مجموع رفتار خوبی با حیات وحش داشته اند. او اشاره کرد که حدود ۳۰ درصد از مساحت استان تهران حفاظت شده است و لازم است که همگی در حفظ این سرمایه ی ملی، بکوشیم. پس از آن که آقای کارگر محیط بانان پاسگاه زردبند را معرفی کرد حاضران آن ها را تشویق کردند و به ویژه برای آقای رودکی باسابقه ترین محیط بان که ۳۵ سال سابقه کار دارد  و پدرش نیز محیط بان بوده است، با حرارت کف زدند.

Tajamo-Zardband-7.jpgآقای جبلی معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان تهران ، ضمن تشکر از کوه نوردانی که به حفظ محیط های کوهستانی توجه دارند، گفت که اگر طرح احداث جاده در پارک ِ ملی لار اجرا شود، با توجه به اشباع شدن منطقه ی لواسان از نظر زمین خواری، دامنه ی تصرفات غیر مجاز و ساخت وسازها به دشت لار کشیده خواهد شد. او هم چنین گفت که سازمان محیط زیست، با استاندار تهران و  وزیر نیرو تماس داشته ، و مخالفت خود را با کشیدن جاده در پارک ملی لار اعلام کرده است.

عباس محمدی رییس هیات مدیره انجمن کوه‌نوردان ایران گفت که کوه نوردان نباید فقط بهره برداران از محیط های کوهستانی باشند، بلکه وظیفه ی حفاظت از این محیط ها را هم بر عهده دارند؛ آنان می توانند دیده بان های محیط های کوهستانی در اقصی نقاط کشور باشند و در اصلاح برنامه های عمرانی که به تخریب کوهستان می انجامد، بکوشند. محمدی با اشاره به طرح جاده سازی در لار گفت که تصمیم گیرندگان در این مورد ،«تافته های جدا بافته»از عموم مردم نیستند، و ما می توانیم با اِعمالِ فشار اجتماعی، و با بحث های مستدل، در تغییر این مصوبه بکوشیم. او یک کپی از نامه ی انجمن به رییس جمهور را که در آن مغایرت طرح احداث جاده در لار  با قوانین موجود کشور، بیان شده به آقای جبلی داد.

در پایان برنامه، حاضران که در حدود 150 نفر بودند، با در دست گرفتن تابلوهایی با مضمون حمایت از حیات وحش، و مخالفت با جاده سازی در لار ، دقایقی در کنار جاده‌ی اصلی رودبار قصران ایستادند.

از سخن رانان دیگر ، هومن روانبخش کارشناس ارشد جنگل‌داری ( دارنده ی وبلاگ hoomanjangali.persianblog.ir) بود که گفت پی‌گیر نامه‌ای بوده است که 144 نفر از استادان دانشگاه و کارشناسان محیط منابع طبیعی و محیط زیست در مورد لار به رییس جمهور نوشته اند. روانبخش ارزش طبیعی منطقه رودبارقصران را بسیار بالا دانست و از جمله گفت که فقط 50 گونه‌ی درختی در این منطقه شناسایی شده است.

            Tajamo-Zardband-6.jpg

/ 1 نظر / 6 بازدید
اينجی

سلام! من پست آخر را با خطوط درهم و ناخوانا می بینم. در صورتی که پست های قبلی مشکلی ندارند.