ما و سیزده بدر

آموزش چهره به چهره در سیزده بدر

 

امروز ، در برنامه ای که دوستان ما در هیات کوه نوردی استان تهران پیش بینی کرده بودند ، مشارکت کردیم و از حدود ساعت هفت بامداد ، در مسیرهای کوه پیمایی شمال تهران (سربند ، دارآباد ، پلنگ چال ، ولنجک ، کلک چال) ، همچنین در گردنه ی قوچک (پارک جنگلی سوهانک) و در لواسان ، به پخش کیسه های زباله و بروشور میان مردم پرداختیم و از آنان خواستیم که زباله های خود را به شهر بازگردانند . کیسه ها – و تعدادی بنر- توسط شهرداری منطقه ی یک تهران در اختیار هیات گذاشته شده بود . از شبکه ی یک سیما و شبکه ی خبر هم گزارش گرانی آمده بودند و از این فعالیت فیلم گرفتند .

در پارک سوهانک که من حضور داشتم ، دیدم ماموران سازمان جنگل ها و مراتع نیز کیسه هایی به مردم می دهند و از آنان می خواهند که زباله های خود را رها نکنند و مراقب جنگل کاری باشند . به نظرم ، در این دو سه سال اخیر ، سازمان های دولتی و صدا وسیما و شهرداری خوب وارد فعالیت های "فرهنگ سازی" در حوزه ی محیط زیست شده اند . می توان امیدوار بود که با پی گیری های باز هم بیشتر سازمان های غیردولتی و تصمیم سازی های آن ها ، این گونه فعالیت ها بیشتر و موثرتر هم بشود . مردم ما به دلیل شکافی که شوربختانه ، میان آنان و حکومت وجود دارد ، در بسیاری موارد حتی به امر ونهی های مثبت دولت پاسخ مناسب نمی دهند ؛ لازم است که غیردولتی ها با حضور و فعالیت هرچه بیشتر خود ، کمک کنند تا مردم تفکیکی میان وظیفه های شهروندی که بر عهده دارند ( و بسیاری مواقع می تواند هم سو با دستورهای دولتی باشد ) ، و امر مبارزه با رفتارهای احیانا ناپسند حکومت قایل شوند .

همچنین به نظر می رسد که بخش قابل توجهی از مردم ، دست کم به نپراکندن زباله های خود عادت کرده اند . اما ، خیلی ها در مورد روشن کردن آتش هنوز بسیار بدعادت هستند و هرجا که برسند شروع به افروختن آتش ( وشکستن شاخه ها و کندن بوته ها برای این کار ) می کنند .

عکس ها : بالا، زباله های رها شده در پارک جنگلی سوهانک . پایین، نیزار سوخته شده (به بالای چادر جلویی توجه کنید) در پارک سوهانک .

/ 3 نظر / 6 بازدید
لیلا عباسی

سلام تلاش شما قابل تقدیره است.خسته نباشید[گل]

حسين شكاري

عرض خسته نباشيد و دست مريزاد.اميد اتنكه روزي آنكه روزي پاكسازي به امري شرطي در ذهن همگان مبدل گردد.خسته نباشيد ويژه براي شما و بزرگواران انجمن كوهنوردان ايران.شاد كام و سربلند باشيد.