طرح جهاني پاك‌سازي محيط زيست در 122 کشور برگزار مي شود

 

برنامه بسيج عمومي براي پاك‌سازي محيط زيست، با شركت 35 ميليون داوطلب از 122كشور در سراسر جهان آغاز مي شود. برنامه پاك‌سازي جهاني، طيف وسيعي از فعاليتهاي گوناگون در پاك‌سازي روستاهاي كوچك تا مراكز عمده جمعيتي در كشورهاي مختلف را دربرمي گيرد.

ميترااسدنيا_خبرگزاري ميراث‌فرهنگي_ بين‌الملل 

 

                                      3 ميليون و نيم تن زباله حداقل زباله‌هاي سالانه

كه در برنامه پاك‌ساري جهاني گرد آمده است 

     ميليون‌ها داوطلب از 122 كشور جهان از فردا، 15 سپتامبر و 24 شهريور، كار خود را براي پاك‌سازي محيط زيست آبي و خاكي، در تمام شهرها و روستاهاي جهان آغاز مي‌كنند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

برنامه زيست محيطي سازمان ملل متحد ((UNEPاعلام كرد:« بيش از 600 عضو اين سازمان جهاني با بسيج بيش از 35 ميليون داوطلب از 122 كشور جهان در برنامه "مراسم جهاني پاك‌سازي جهان" از فردا، 15 تا 17 سپتامبر سال جاري (24 تا 26 شهريور 85) شركت مي كنند.»

اين برنامه اقدامي است از سوي ((UNEP كه داوطلبان آن، از زمان آغار به كار اين برنامه در سال 1993 تاكنون به طور مداوم افرايش داشته است.

به گزارش UNEP برنامه پاك‌سازي جهاني، طيف وسيعي از فعاليت‌هاي گوناگون در پاك‌سازي روستاهاي كوچك تا مراكز عمده جمعيتي در كشورهاي مختلف را دربرمي گيرد. همچنين اجراي برنامه هاي ويژه در زمينه بازيافت زباله و پروژه هاي مرتبط با حفاظت و صرفه جويي در مصرف انرژي نيز در اين طرح گنجانده شده است.

بنابراين گزارش، از زمان آغاز به كار اين برنامه، اعضا و شركت كنندگان در برنامه پاك‌ساري محيط زيست جهاني، چيزي بالغ بر 3,574,991 تن زباله جمع آوري كرده اند كه حجم كلي آن، معادل حجم 5,710 استخر شنا به انداره استخرهاي ويژه در بازی‌هاي المپيك بوده است.

در ميان زباله هايي كه هر سال جمع آوري مي شود، انواع مواد پلاستيكي، شيشه اي، فلزي و ته سيگار، بيشترين حجم زباله ها را تشكيل مي دهند.

به گفته "اكيم استينر" دبير اجرايي UNEP، "برنامه پاكسازي جهان" در واقع اقدامي است براي بسيج مردم سرتاسر جهان حول يك محورفكري قوي كه هدف نهايي آن رويارويي با چالش‌هاي زيست محيطي و توسعه پايدار در كشورهاي موجود در سطح كره زمين است. اين برنامه مكمل برنامه ديگر اين سازمان است كه تاكيد دارد آن چه كه امروزه آن را زباله‌هاي بي‌ارزش تلقي مي كنيم، منبع ذخيره‌اي از ماده و انرژي براي نسل فرداست.

بنابر اطلاعات منتشر شده از سوي UNEP هم اكنون علاوه بر پارك‌هاي جنگلي و مناطق ساحلي سيدني در استراليا كه آغازگر برنامه پاك‌سازي محيط زيست بوده، كشورهاي چين، برزيل، كانادا و بسيار كشورهاي ديگر جهان با دقت و اشتياق فراوان در اين برنامه شركت مي كنند.

در كشور مصر "دفتر عربي جوانان و محيط زيست" با تاكيد بر برنامه پاك‌سازي مناطق ساحلي رود نيل با شركت داوطلباني از 17 شهر اين كشور، در تلاش براي ايجاد آگاهي عمومي نسبت به اهميت رود نيل و توسعه كشاورزي در اين منطقه مستعد بيابان زايي است.

/ 0 نظر / 4 بازدید