رياست زنانه

ریاست زنانه ؛ انتخابی اندیشمندانه یا نمایشی متظاهرانه ؟!

عباس محمدی

 

محمد علی اینانلو در همشهری 27 مهر یادداشتی نوشته بود با عنوان " یک شغل کاملا مردانه و یک سوء تفاهم کاملا بزرگ " . او پرسیده است که واقعا به چه دلیل قانع کننده ای هم آقای خاتمی و هم آقای احمدی نژاد یک خانم را برای یک شغل کاملا مردانه ( ریاست سازمان حفاظت محیط زیست ) برگزیده اند، و برای سومین بار هم قرار است یک خانم دیگر ( گویا وحیده دستجردی ) در جریان ترمیم کابینه به این پست گمارده شود ؟

 

من فکر نمی کنم که کاری ذاتا مردانه یا زنانه باشد ، و هر کس فارغ از تمایز جنسیتی می تواند – به شرط داشتن صلاحیت – هر کاری را بر عهده بگیرد، اما ، با روح سخن اینانلو موافقم . زیرا در مملکتی که در بسیاری موارد دیگر محدودیت های شدید برای زنان هست ، چه لزومی دارد که برای کاری که لازمه ی آن رفتن به کوه و بیابان و سر وکله زدن با مردان کوه رو یا بیابان گرد است ، یک خانم انتخاب شود که بدون چادر هم نباید باشد؟! به راستی این خانم ها می توانند تماس نزدیکی با طبیعت متنوع وخشن کشور داشته باشند؟

 

جای پرسش است که این خانم ها پیش از منصوب شدن به این مقام ، چه آشنایی یا علاقه ای به طبیعت داشته اند ، چه درسی درباره ی محیط زیست خوانده اند ، چه مطالعه ی مستقلی در این زمینه داشته اند ، کجا دو خط مطلب در این باره نوشته اند ، و جز سیاسی کاری چه کوشش هایی داشته اند که آنان را به عنوان عاشقان جنگل و صحرا و تالاب و کوه  متمایز کند ؟!

 

عقیده ی من این است که چون مقوله ی محیط زیست در نظر دولت مردان ما امری است از نوع " تجملی " ،  ریاست سازمان مسئول آن هم باید از این نوع باشد ؛ این طوری می توان پز هم داد که

بله ، در کابینه ی ما زن هم هست !

 

/ 0 نظر / 4 بازدید