درباره ی جشنواره ی یخ نوردی ایران

سومین جشنواره در حالی برنامه ریزی شد، که زمستان گرم 88 ما را در فضایی پر بیم قرار داده بود که آیا اصلا یخی بر این دیواره ها تشکیل خواهد شد؟! در این زمستان، حتی در شمالی ترین نقطه های شهر تهران که تا حدود 1800 متر ارتفاع دارند، تقریبا هیچ برفی نبارید که یکی دو روز بر زمین بنشیند. خوشبختانه، در نیمه های بهمن هوا تا اندازه ای سرد شد و آبشارهای رودبار قصران یخ زدند – اگرچه شکل و کیفیت کاملا مطلوب را نیافتند. (امید آن که آدمی بتواند جلوی گرم تر شدن زمین را که خود مسبب آن بوده، بگیرد!). در عین حال، گروه فنی جشنواره پیش بینی کرده بود که اگر شیب های یخی مناسب نداشتیم، کار روی «درای تولینگ» و شیوه های پیمایش برف، و آموزش کوه نوردی زمستانی متمرکز شود.

حادثه ی ریزش بهمن در جاده ی شمشک – دیزین در روز 14 بهمن که متاسفانه به مرگ هشت کوه نورد، از جمله زنده یاد فرشاد خلیلی خوشه مهر، کوه نورد و اسکی باز و مربی کهنه کار منجر شد، آخرین عاملی بود که برگزاری جشنواره را زیر تاثیر خود گرفت تا حدی که شماری از دوستان پیشنهاد تعطیل ساختن آن را مطرح کردند. اما، در نهایت قرار شد که جشنواره با گرامی داشت یاد و خاطره ی آن جان باختگان برگزار شود، چنان که جشنواره ی سال 87 با گرامی داشت زنده یاد مهران برنجی که در جشنواره ی اول حضور داشت و در دی ماه 87 در علم کوه قربانی بهمن شد، برگزار شده بود.

جشنواره ی سوم، از 21 تا 24 بهمن 88 با حضور 44 شرکت کننده از شهرهای لواسان، رشت، تهران، رودسر، مهاباد، و بروجرد برگزار شد. گروه فنی جشنواره، شامل این افراد بود: فرنوش رییسی (سرپرست) که مربی درجه ی 2 کوه نوردی و مسوول فنی انجمن است؛ دکتر مسعود حمیدی (مسوول فنی) که تجربه ی حضور در اکرن را دارد و کوه نورد و مربی باتجربه ای است؛ افشین یوسفی، قهرمان پیشین یخ نوردی کشور و مولف کتاب «یخ نوردی و صعودهای ترکیبی» که تجربه ی سه بار حضور در اکرن را دارد؛ محمد صبوری از یخ نوردان برجسته ی کشور که دارای چند مقام مهم در مسابقه های یخ نوردی کشور است. این جشنواره، با کمک گروه کوه نوردی لواسان و همکاری ارزشمند آقای ابرشمچی که محل اسکان را در میگون فراهم کردند، همچنین با حمایت مالی فروشگاه هیمالیا (تلفن: 66950544) به مدیریت آقای فرضعلی زاده، و همکاری صمیمانه ی دست اندر کاران مدرسه یخ نوردی هملون، و شورای شهر اوشان – فشم – میگون برگزار شد. انجمن کوه نوردان ایران، سپاس خود را صمیمانه به همه ی این دوستان و دیگر کسانی که به برگزاری جشنواره کمک کردند، تقدیم می کند.

در مراسم پایانی جشنواره، جایزه هایی به چند نفر از شرکت کنندگان که صعودهایی بهتر یا همکاری بیشتری با جشنواره داشتند، و نیز به مسوولان برنامه اهدا شد.

/ 0 نظر / 9 بازدید