چیدن و فروش سبزی های کوهی را غیر مجاز اعلام کنید!

متاسفانه، سال به سال (به دلیل نبود منع قانونی و نظارت لازم، افزایش بیکاری، و تبلیغات در مورد ارزش گیاهان خودرو) چیدن این گونه گیاهان بیشتر می شود، و در نزدیک شهرهای بزرگ مانند تهران، برای عده ای بدل به یک حرفه شده است. علف چینان حرفه ای با گونی های بزرگ، و با استفاده از چارپایان بارکش و حتی تله کابین، هرگونه گیاه خوردنی را در مقیاس تجاری گردآوری می کنند و به بازار می رسانند. هم اینک در بازار تجریش، میدان درکه، و حتی میدان های مرکزی شهر مانند میدان انقلاب، هر روز می توان تل هایی از سبزی های کوهی را دید که بی هیچ ترسی به فروش گذاشته شده اند؛ آیا کسی حق دارد که منابع طبیعی ملی را برای نفع شخصی به فروش رساند؟! چرا اداره ای منابع طبیعی که با صرف هزینه های گزاف، به گابیون بندی دره ها و آبکندهای کوه می پردازند تا مثلا جلوی سیل را بگیرند، برای حفظ پوشش گیاهی که بهترین راه جلوگیری از سیل است، سبزی چینی را غیرمجاز اعلام نمی کنند؟! چرا شهرداری ها یا مقام های مسوول دیگر از فروش سبزی های کوهی در شهر جلوگیری نمی کنند؟!

در تهران، کوه های شمال شهر آخرین بقایای طبیعت منطقه هستند و حفاظت آن ها به لحاظ حفظ منظر و نگاهداشت فرصت تفریح و ورزش همگانی، و همچنین به خاطر جلوگیری از فرسایش خاک و کاستن از خطر سیل یا بیابانی شدن سیمای کوهستان، ضرورت دارد. از مقام های مسوول درخواست داریم منع قانونی را برای سبزی چینی (و همچنین چرای دام) در کوه های شمال تهران فراهم کنند، و مطمئن باشند که خواهند توانست از نیروی داوطلب کوه نوردان و طبیعت دوستان هم برای نظارت بر اجرای قانون استفاده کنند.

/ 5 نظر / 16 بازدید
غلامرضا طالبی

بخش بسیار کمی از خواص و فواید گیاهان بر ما روشن است.از بین رفتن این گونه ها ،بشر را برای همیشه از شناخت کاملتر این گیاهان محروم خواهد کرد.اگر زندگی نسل بشر را دوست داریم باید زندگی گیاهان در طبیعت را تضمین کنیم. موفق باشید

فرشید فاریابی

بیچاره کوهپایه نشینان ! یک محدودیت و داغ جدید دیگر را باید تجربه کنند

محمد

در هر منطقه ای یک سری افراد اوباش محلی ( مثلا قیدی ها در دارآباد ) خود را مالک کوهها و گیاهان قابل استفاده آنجا می دانند و به خود اجازه می دهد افغانیها و کردها را برای چپاول و نابودی سبزیهای کوهی و اموال عموی به ارتفاعت بفرستند. انگار در عصر پارینه سنگی و قبیله مداری زندگی می کنیم. این قبایل انسان نما و هنوز متمدن نشده در بسیاری از موارد زمینها و ارتفاعات را اشغال کرده و در اختیار غیر قانونی خود گرفته اند . کجاست دولت و حاکمیت مرکزی ؟

خاکشیر

عجب سو استفاده چی هستی تو صدها ساله که روستائیان در فصل بهار به کوههای روستای خود رفته و سبزی کوهی میچینن و گله ها شون رو به چرا میبرن. و هیچ مشکلی هم پیش نیومده . همونطور که اومدید تو کوهها و دیدید در کوهپایه های هر کوهی چندین روستا وجود داره و تقریبا هیچ کوهی بدون روستا وجود نداره و هیچ روستایی بدون سبزه چین بهاره وجود نداره . حالا حضرتعالی این وسط از بابت این مسئله قراره چه چیزی عایدت شه خدا عالمه . شاید هم چیزی گیرت نیومده میخوای از قبل این نمد کلاهی برای خودت دست و پا کنی . شما خیلی راست میگید به بهانه دستیابی به قله ها جاده سازی نکنید . وقتی میایید تو کوهستان زباله ریزی نکنید . واسه 2 سیخ جوجه کباب درختها رو آتیش نزنید . حکایتی با شما به اصطلاح کوهنورد ها داریم به خدا !!! یارو رو تو ده راه نمیدادن سراغ خونه کدخدا رو میگرفت .