ادای بخشی از يک دين

از کوه  ، چیزهای بسیاری به دست آورده ایم : لذت نزدیکی با طبیعت ، جذبه ی برخوردارشدن از هیجان ، ارضای هوس تجربه کردن های نو ، غنیمت معاشرت با دوستان ، غرور دستیابی به شهرت ... . و چه به آن داده ایم ؟ هیچ ، جز فرسایش و آلودگی !  

تلاش برای حفاظت کوه ها ، ادای بخش ناچیزی از دینی است که به کوهستان  داریم. هر کوه نورد ، و هر کسی که برای یک هواخوری یا ورزش ساده به کوه می رود ، می تواند با شرکت در یک برنامه ی پاک سازی ، یا ترتیب دادن چنین برنامه ای با دوستان خود ، یا گفتگو با دیگران  در مسیری که می پیماید ، به کوه ( در واقع ، به خودش ) خدمت کند .

بر این پندارم که هر یک از هفتاد – هشتاد نفری که دیروز به دشت کوچک خومه در پای دماوند ( جاده ی پلور- رینه ) آمدند و مانند دو جمعه ی گذشته ، و به روال دو سال گذشته ، به کار پاک سازی و آموزش چهره به چهره پرداختند ، شب گذشته را همچون من  با ،  این حس که توانسته اند دستی به سر و روی کوه محبوب شان بکشند ، راحت خوابیده اند . سرانجام توانستیم در سال سوم ، در یک بعد از ظهر در شرایطی این محدوده ی 15-10 هکتاری را ترک کنیم که یک تکه زباله هم – حتی در دو گودالی که انباشته از آشغال های کهنه بود – به چشم نمی خورد . در این مدت با صدها نفر گفتگو کردیم که بیشترشان سخن ما را در این مورد که هرکس باید پس ماندهایش را با خود ببرد ، و شقایق های باشکوه دماوند را فقط باید نگاه کرد ، و باید در گام گذاری بر پوش سبز زمین محتاط تر بود ، پذیرفتند .

صحنه های قشنگی بود ، هنگامی که می دیدیم بچه های خردسال دستکش و کیسه از ما می گیرند و اطراف بساط خانواده را تمیز می کنند ، یا مردم به جای کندن گل ها ، در نزدیکی آن ها نشسته اند . و از همه قشنگ تر ، لبخند رضایت قربانعلی قرقبان منطقه که از کار ما خوش اش آمده بود .

دست حامد عرب درد نکند که امسال هم پی گیر طرح نگاهبانی دماوند بود و در فراخوان دوستان خیلی زحمت کشید ، زنده باد آقای مبهوتیان که با شور و هیجان به  بچه های کوچکی که زباله جمع می کردند ، دفتر یادداشت و مداد جایزه می داد و با همه صحبت می کرد ، درود بر حسینعلی مهجوری که از آمل می آید و ما را با بسیاری از اهالی رینه و پلور آشنا ساخته است ، و سپاس بر باشگاه های کوه نوردی آرش ، دماوند ، سایپا ، پرنیخ قایم شهر، و دیگرانی که همراه ما بوده اند یا در هفته های آینده خواهند بود .

این برنامه ها ادامه دارد .

/ 2 نظر / 6 بازدید
وبلاگ طبیعت

چه زیبا گفته اید که : « دو صد گفته چون نیم کردار نیست » استاد محترم خسته نباشید.

بهنام همايونی

سلام دوست و هموطن گرامی با پاسخ به این پرسش که مهمترین اولویت های زیست محیطی در نگاه مردم عادی چیست به جمع ما بپیوندید. روایت منتظر شماست. در ضمن به وبلاگ زيبا و با مصمای شما لينک دادم