طبیعت گردی، نیاز به توسعه یا آموزش؟!

مدیر گروه دیده بان کوهستان انجمن کوهنوردان ایران افزود: متاسفانه بهره برداری های مختلفی که امروز در سطح کوهستان های کشور اعم از گردشگری، چرای دام، ساخت راه، معادن و غیره شاهد آن هستیم بیش از ظرفیت این مناطق است. 

محمدی با بیان که کوهنوردی ورزشی است که در همه دنیا دوستداران آن به دنبال طبیعتی بکر هستند، گفت: هر کوهنوردی به دنبال صعود به کوه های بکر و دست نخورده است و هیچ کوهنوردی در جهان از دخل و تصرف و ساخت و ساز در کوهستان حمایت نمی کند.

وی با اشاره به این که برخی به بهانه تسهیل دسترسی به کوهستان، اقدام به ساخت پناهگاه و جاده در کوه ها می کنند، اظهار داشت: این اقدامات در واقع نوعی شهری کردن کوهستان است که این امر مغایر با کوهنوردی است.

محمدی با تاکید براین که ساخت جاده و راه پاکوب در کوهستان باعث نابودی ارزش های طبیعی محیط می شود، ادامه داد: تسهیل تردد در کوهستان منجر به ورود حجم زیادی از افراد غیر حرفه ای می شود که این افراد نیز به دلیل نداشتن آموزش های لازم باعث تخریب بیشتر کوهستان می شوند.

مدیر گروه دیده بان کوهستان انجمن کوهنوردان ایران گفت: در کشورهای پیشرفته آموزش های زیادی درباره حفاظت از محیط زیست و گردشگری طبیعت به مردم داده می شود همچنین اجبارهای قانونی نیز با جدیت رعایت می شود این در حالی است که در ایران نه تنها مردم آموزش های لازم در زمینه را ندیده اند بلکه اجبار های قانونی هم وجود ندارد.

وی ادامه داد: در کشورما به رغم وجود قوانین متعدد در جهت حفاظت از محیط زیست چندان دراجرای این قوانین جدیت وجود ندارد و ما شاهد عدم اجبار و نظارت درست بر اجرای قوانین در این حوزه هستیم.

به گفته محمدی در کشوری که همواره دوست دارد در اقتصاد خود از نفت و گاز بی نیاز شود ما به قدری به صادرات منابع نفتی مان وابسته هستیم که گاه به راحتی محیط زیست غیر قابل بازگشتمان را فدای احداث چاه و استخراج و صادرات نفت و گاز می کنیم.

وی در ادامه از گمانه زنی چاه نفت در پارک ملی کویر به عنوان نمونه ای تاسف آور در این زمینه یاد کرد.

/ 1 نظر / 4 بازدید
محمد سوزنچی

سلام دوست گرامی لطفا اخرین خبر را در مورد آتش سوزی در جنگلهای مریوان وسروآباد در این وبلاگ بخوانید. و نظر بدهید. www.hamedanzist.parsiblog.com