بولدوزرهای باستان شناسی!

سه دهه است که مهم ترین ابزار باستان شناسی ایران، بولدوزر است (!) که در هنگام سد سازی، راه سازی، تسطیح زمین برای کشاورزی یا ساختمان سازی، و... به اشیای تاریخی برخورد می کند و اگر دست اندر کاران پروژه حال و حوصله ی تعطیل کردن کار و گذشتن از خیر میلیون ها و میلیاردها تومان را داشته باشند، بقایای اشیای باستانی را که در زیر چرخ ها و تیغ بولدوزر باقی مانده جمع می کنند و به مسوولان میراث فرهنگی می دهند.

به عکس های زیر نگاه کنید که در پای دماوند، یک تپه ی تاریخی (معروف به قلعه دختر، و با اسم جدیدتر «بچه دماوند») را چگونه نابود می کنند. در روز جمعه ی گذشته، دیده بانان کوهستان که به «نگاهبانی دماوند» رفته بودند، انبوهی سفال را در این تپه ی در دست تخریب دیدند.

تپه ی تاریخی قلعه دختر، در دست تخریب

بخش کوچکی از سفال های تاریخی خرد شده در «قلعه دختر»

کدام دشمن می توانست با میراث های تاریخی و طبیعی ما چنین کند؟!

و همه ی این ها در حالی که مسوولان محیط زیست، چند روز پیش گفته بودند که تپه‌ای هم که اکنون برای ساخت کارخانه آب معدنی در حال تخریب است یک تپه معمولی است (نگاه کنید به ایلنا). اما گزارشی از وضع این تپه، ارزش آن نزد مردم محل، و ماجرای تخریب آن را در مردم سالاری بخوانید.

/ 6 نظر / 5 بازدید
کیان محمدی

سلام/ تنها دشمني مي تواند اين كار را بكند كه همه ي ما مي دانيم اين دشمن كيست.(منظورم را كه مي فهميد.) واقعا جاي ناراحتي دارد كه چنين ميراثي اين گونه از بين برود. به اميد روزي كه اين كردار پليد در نهاد انسان ها پاك شود. بدرود.

عباس ثابتیان

بیخشید من این دشمن را نمی شناسم، لتفن بیش تر توضیح دهید.

فضول

واقعا باید به حال این مملکت گریست:ساختمان فدراسیونهای کوه نوردی و..... به علت بدهی پلمب شد .

روابط عمومی هیئت همدان

اولین فراخوان وبلاگی در خصوص پاسبانی از طبیعت http://www.hamedanclimb.com/index.php?pid=news&newsid=230

یک خواننده

همینکه یکی مثل بقایی رییس سازمان میراث فرهنگی کشور باشه برای نابودی میراث ایران کافیه