پاک سازی کوه سبلان از زباله

فرشید فاریابی- سرود کوهستان- http://kouhestan.persianblog.ir/<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

کوه نوردان شهرستان سراب  زباله های قله ی سبلان را جمع آوری و از منطقه تخلیه کردند.

39 نفر از کوه نوردان زن و مرد هیئت کوه نوردی شهرستان سراب  در دو مرحله اقدام به جمع آوری زباله های قله ی سبلان و مسیر عمومی صعود آن کردند. این برنامه ها در تاریخ های 16 و 24 شهریور مقاران با آخرین روزهای فصل عمومی  صعود انجام شد که در جریان آن صد ها کیلو زباله های رها شده درمنطقه ی عمومی  این میراث ارزشمند تاریخی و طبیعی کشور جمع آوری و تخلیه شد.

کوه سبلان که جامعه ی بشری در انتظار ثبت نام آن به عنوان یکی از مواریث طبیعی و تاریخی جهانی است طی دهه ی گذشته با بیشترین حجم تخریب و آلودگی مواجه شده است.

 احداث جاده های بدون مطالعه ، تغییر شیوه های زندگی عشایر و ماشینی شدن کوچ،افزایش چشمگیر دام مازاد در مراتع، ساخت بدون مطالعه ی ساختمان هایی که اینک به عنوان جان پناه استفاده می شوند، تغییر شیوه های کوه نوردی و هجوم گردشگران به این قله به دلیل احداث جاده ای تا ارتفاع 3500 متری، نبود فرهنگ جمع آوری زباله و تخلیه ی آن از سوی گردشگران، صعود های جمعی با تعداد بالای هزارن نفری،رواج غلط فرهنک سنگ نویسی با رنگ در سراسر منطقه، برگزاری رزمایش های نظامی در این قله و.... از عمده دلایل تخریب و تغییر چهره ی این قله ی مرتفع و منحصر به فرد کشور است.

قله ی سبلان با ارتفاع 8411 متر و دریاچه ای بر فراز قله از شگفتی های کوهستانی کشور است.

حمید ناصری هیمالیانورد ملی پوش کشور که در جمع کوه نوردان شهرستان سراب مشغول جمع آوری زباله بود در این خصوص گفت:" در حد توان و امکان این کار را انجام دادیم اما حجم زباله بسیار است" .

انجمن کوه نوردان ایران نیز 30 و 31 شهریور سال جاری را روز پاکسازی کوهستان اعلام و از کوه نوردان سراسر کشور دعوت کرد در جریان صعود های خود طی آخرین هفته  شهریور ضمن پاکسازی مسیرهای کوه نوردی با ارتباط چهره به چهره گردشگران و طبیعت گردان را با اصول طبیعت گردی منطقی و پاک آشنا سازند.

http://www.chn.ir/news/?section=1&id=20299

/ 0 نظر / 5 بازدید