صعود زیست محیطی به اورست

در 18 آوریل گذشته (30 فروردین) یک هیات یازده نفره ی بین المللی به سرپرستی داوا استیون شرپا ، صعود به اورست را با رویکردی زیست محیطی آغاز کرد . یک هدف این هیات ، افزایش آگاهی همگانی در مورد اثر گرم شدن زمین بر یخچال های هیمالیا به ویژه خطر جاری شدن سیل های ناشی از شکست دریاچه های یخچالی (GLOF)  در منطقه ی خومبو بود . هیات ، همچنین به آزمون صحرایی یک طرح ده نکته ای پرداخت که قرار است مبنای صدور گواهی بین المللی صعودهای دوستدار محیط زیست قرار گیرد .

بخش مهمی از این برنامه ، پایین آوردن زباله های اورست ، از جمله زباله های جاگذارده ی دیگر گروه ها بود . هیات " اکو اورست " ، با تعیین مشوق های مادی به ازای هر کیلو زباله که به دست شرپاها پایین آورده شود ، دفع درست زباله را تشویق می کند . هیات ، به آزمون صحرایی یک توالت قابل حمل  به نام CMC برای گروه های کوه نورد پرداخت . مدفوع انسانی بر روی شیب ها نه تنها چشم را می آزارد ، بلکه اغلب سبب آلوده سازی برف و منشا بیماری های دستگاه گوارش کوه نوردان می شود .

بخشی از کار این هیات ، جلب توجه به نتایج تغییر اقلیم ، با برگزاری یک نمایشگاه از عکس های منحصر به فرد هیمالیا که در دهه ی 1950 گرفته شده و مقایسه ی آن ها با عکس های چند سال اخیر بود . هیات ، پس از اتمام برنامه ی صعود ، به چند کشور جهان سفر خواهد کرد .

داوا استیون شرپا معتقد است که می توان راهی برای جلوگیری از گرم تر شدن زمین یافت . او خوشحال است که از این برنامه ، کوه نوردان بزرگی مانند راینهولد مسنر ، کنراد آنکر ، پیتر هابلر ، شخصیت زیست محیطی بزرگ ژاپن  کن توگوچی ، و سازمان هایی مانند وزارت جهان گردی و سازمان هواپیمایی نپال حمایت کرده اند .

آپا شرپا از شرپایان همراه  این هیات ، با رسیدن به قله در روز 22 می (دوم خرداد) هجدهمین صعود اش به اورست را با موفقیت انجام داد . آپا شرپا از سال 1999 با دهمین صعود خود به اورست ، رکورد دار رسیدن به " بام جهان " بوده است . به جز او ، پنج نفر دیگر از اعضای هیات " اکو اورست " نیز به قله رسیدند .

 

/ 0 نظر / 5 بازدید