فراخوان

     

                                         جمع آوری زباله‌ در منطقه‌ی دماوند  ۲/۴/۸۵

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

                                         فراخوان پاك سازي كوهستان

از همه‌ي اعضاي انجمن كوه‌نوردان ايران وديگر كوه‌نوردان و دوستداران محيط‌هاي كوهستاني در سراسر كشور درخواست مي‌كنيم تا در روزهاي پنج‌شنبه30 و جمعه 31 شهريورماه 1385 با حضور در مسيرهاي كوه‌پيمايي عمومي، مراسم روز پاك سازي كوهستان را اجرا كنند.

هر گروه و فردي مي‌تواند به ابتكار خود و با استفاده از تجربه‌ي سال‌هاي گذشته، هدف و برنامه‌اي را براي خود طراحي و اجرا كند. در زير، چند پيشنهاد ارايه مي‌گردد:

 

  * اختصاص دادن دست‌كم يك ساعت از برنامه‌ي كوه‌پيمايي در يكي از اين دو روز، به گردآوري زباله‌هاي رها شده در مسيري كه مي‌پيماييم. هدف، مي‌تواند پاك‌سازي اطراف يك چشمه، سايه‌سار يك درختستان، بخشي از حاشيه‌ي رودخانه يا درياچه، و پاي يك تخته‌سنگ باشد.

 

  * گفتگو با گذرندگان از مسير، و دعوت آنان به بازگرداندن زباله‌هاي   خودشان و اندكي از زباله‌هاي رها شده.

 

  * گفتگو با صاحبان رستوران، فروشگاه يا دكه هايي كه در مسيرهاي كوه‌پيمايي قرار دارند، و دعوت آنان به پاك‌سازي محدوده‌ي محل كار خود.

 

  * تماس با شهرداري‌ها، يا شوراهاي شهر، اداره‌هاي محيط زيست، و جنگل‌ها و مراتع، و دعوت از آنان براي همكاري، و اعلام آمادگي كوه‌نوردان براي همكاري با آن سازمان‌ها در جهت حفظ محيط‌هاي ارزشمند كوهستاني.  

     

  * تماس با خبرنگاران رسانه‌ها(مطبوعات، خبرگزاري‌ها، صداوسيما) و درخواست از آنان براي تخصيص بخشي از فضاي رسانه‌ي خود به موضوع حفاظت محيط‌هاي كوهستاني، و حساس‌سازي افكار عمومي در اين مورد.

 

 * برخورد با متجاوزان به محيط‌هاي كوهستاني، تهيه گزارش و عكس از موارد دست‌اندازي به حريم‌هاي عمومي(عرصه‌هاي منابع طبيعي، حاشيه‌ي رودخانه‌ها...) و ارايه‌ي آن به مطبوعات و مقامات قانوني.

 

 *  تهيه‌ي اطلاعيه‌ها و تابلوهايي با مضمون زيست‌محيطي و نصب آن‌ها در فروشگاه‌ها و رستوران‌ها و ديگر اماكن مسير.

 

توضيح : چندين سال است كه در ايران، روز چهارم مهرماه به عنوان روز پاك سازي كوهستان(يا روز حفاظت كوهستان) خوانده مي‌شود، و در نخستين جمعه‌ي مهرماه اين مراسم برگزار مي‌گردد. امسال ، به دليل آن كه از سوم مهر، ماه رمضان آغاز مي‌شود، اجراي مراسم به جمعه 31 شهريور منتقل مي‌گردد.

 

 

گروه ديده‌بان كوهستان انجمن كوه‌نوردان ايران 

/ 0 نظر / 6 بازدید