مشت بر سندان نمی کوبیم !

در پاسخ به دوستانی که می گویند « از این همه گلو پاره کردن برای محیط زیست چه سود ... آقایان که هر کار بخواهند می کنند ... » ، می توان گفت که اگر همین حرف ها و کارهای ما نبود ، وضع بسا بدتر از امروز بود . ما ، چونان سربازانی هستیم که تمام تلاش خود را می کنیم ، اما در برابر کسانی قرار گرفته ایم که بسیار قوی تر از ما و تا دندان مسلح به انواع سلاح های مخرب هستند . در این حال ، ما سربازان مجبور به عقب نشینی (یک عقب نشینی شرافتمندانه ) هستیم .

اما ، گاه شود که اثر ملموس تلاش های خود را می بینیم ، و انرژی می گیریم که باز هم ادامه دهیم . جریان سد سازی در ایران ، یک پروژه ی بزرگ بساز و بفروشی است با میلیاردها دلار گردش پول و لابی های قدرتمند و تصمیم ساز . و ما ( و چند تشکل کوچک دیگر ) یکی دو سالی است که دست و پایی می زنیم تا زیانمندی این جریان را برای مملکت بیان کنیم . تا همین اواخر ، سد سازی را بی برو برگرد مفید به حال اقتصاد و مردم و آینده ی کشور قلمداد می شد . اما ، به تازگی می توان نشانه هایی از تاثیر دم ما بر آهن سرد مدیران ارشد که همیشه ذوق زده ی بریدن نوار افتتاح سد و کلید زدن نیروگاه های آبی هستند ، دید . آقای احمدی نژاد در سفر چندی پیش هیات دولت به گیلان گفت که سد سازی در گیلان مفید نیست و باید " بند "های سنتی  احیا شوند یا سد های کوچک ساخته شوند . فتاح ، وزیر نیرو  هم  به تازگی گفته است : « بخش آب کشور قبل از موضوع بودجه و اعتبارات ، نیازمند نوآوری ... و نقد عملکرد گذشته ... است » ( همشهری 9/8/87 ) .

امید آن که چنین اظهارها ، به اصلاح دیدگاه های ساخت و ساز گرا ( و نه گرویدن به انواع دیگری از پروژه گیری ها مانند " بند " سازی یا ساختن « سد های زیر زمینی » که در وزارت نیرو طرح شده ) بیانجامد .

/ 5 نظر / 8 بازدید
تازه کار

تلاش برای حفظ محیط زیست. منطبق بر آرمانهای والایی است که طبعا دست یافتن به آنها نیازمند مدت زمانی طولانی و طبعا تلاش و شکیبایی بسیار است و اندک اند کسانیکه از نعمت چنین توانایی بهره مند شده باشند. هر تلاشی در این حوزه‘‌شایسته ارج نهادن بوده که این پاداش را فرزانگان امروز و مردمان فردا اهدا می کنند.

محمد درویش

جناب محمدي عزيز از نزديك شاهد تلاشهاي ارزشمند و بي چشمداشت شما و همفكران محترمتان هستم و اميدوارم اين تلاشهاي گرانسنگ در حفظ پايداري محيط زيست و ميراث طبيعي و فرهنگي كشور همچنان دوام و استمرار يابد. درود بر شما.

سعیدسعیدی

نگاه کن که غم درون دیده ام چگونه قطره قطره آب میشود چگونه سایه سیاه سرکشم اسیر دست آفتاب میشود .....

عباس محمدی

به آقای درویش عزیز با سپاس از اظهار لطف شما . فکر می کنم بخش "درج نظر " در سایت شما اشکال دارد ، چون کامنت را نمی گیرد .

مصطفی فدایی فرد

اگر با منطق تر برخورد بفرمایید و از تند روی ها بپرهیزید قطع" نتایج مطلوبی خواهید یافت. ولی اگر غیر منطقی و خصمانه موضوع را پیگیری نمایید همه اقدامات و فریادها ابتر و بی نتیجه خواهد ماند.