ازدواج موقت ، کمک به حفظ محيط زيست (۳)

شاه بیت گفته ی کسانی که می خواهند طرحی برای رفع  نیازهای جنسی و عاطفی افراد ازدواج نکرده بدهند ، و در عین حال دل شان نمی خواهد هیچ دگرگونی در ساختار بسیار محدود کننده ی رابطه ها در شرایط موجود پدید آید ، این است که باید شرایط ازدواج دایم را برای جوانان ساده کنیم . و در این زمینه ، گاه طرح ازدواج ها ( در واقع : مراسم ازدواج ) دانشجویی را می دهند ، گاه طرح وام برای ازدواج را می دهند ( که حداکثر می تواند یکی دو ماهی کار زوجین را راه بیاندازد ) ، گاه از والدین می خواهند سطح توقع خود را پایین بیاورند و از پسر ها طلب خانه و خودرو و مهریه نکنند ، و مانند این ها که در آن  ها اصلا به علت اصلی بالا رفتن سن ازدواج دایمی توجه نمی شود . علت اصلی  آن است که دوره ی تحصیل طولانی تر شده ، زنان بیشتر درگیر مشاغل شده اند ،  تامین حداقل های مورد انتظار برای یک زندگی مشترک امروزین دشوارتر و زمان بر تر از گذشته شده و از شما چه پنهان ، نگرش به زندگی مشترک « بسوز و بساز » در حال فروپاشی است .  تمامی این عوامل ، در جامعه ی ما – همچون بیشتر جاهای دیگر دنیا – رو به تقویت هستند و به هیچ وجه نمی توان روند آن را معکوس کرد . پس باید فکری کرد تا یک پسر که از حدود ۱۸ – ۱۷ سالگی و یا دختری که از سن کم تر از این ، نیاز جنسی دارد ، به راه های غیر قانونی و ناسالم کشیده نشود . ازدواج دایم ، در عمل نمی تواند پاسخ گوی این نیاز باشد ، همان گونه که نمی تواند پاسخ گوی نیاز افراد طلاق گرفته ، دورمانده از زن ، یا دختران دور شده از سن « مطلوب » برای ازدواج اول پسران باشد .

این « سن مطلوب » از مواردی است که در ایران ، به دلیل تمایل مردان به ازدواج با زنان جوان تر از خود ، به راستی یک بحران جدی و حل نشدنی تا سال های سال است . فرض کنید که هر پسری بخواهد با دختری که فقط دو سال از خودش کوچک تر است ، ازدواج کند ؛ چون جامعه ی ما هر ساله رشد جمعیت دارد ، هر سال به اندازه ی « x » نفر به جمعیت دختران آماده ی ازدواج اضافه می شود . اما پسرانی که در همین سال آماده ی ازدواج هستند ، به اندازه ی  « 2x» کم تر از دختران هستند . این وضع هر سال ادامه می یابد و جمعی از دختران از « مطلوبیت » خارج می شوند ، چنان که جمعیت قابل توجهی ( در ایران امروز ، در حدود دو تا سه میلیون نفر ) از دختران برای همیشه امکان ازدواج با پسران را از دست می دهند . با دقت در خانواده و آشنایان ، به راحتی می توانید چند دختر را با این شرایط در دور و بر خود بیابید . نتیجه این که ازدواج موقت می تواند به این گروه از زنان هم کمک کند .

و توضیح بیشتری در این مورد که چرا ازدواج موقت می تواند به حفظ محیط زیست کمک کند : فرض کنید که همه ی جوانان در سن ۲۵ سالگی ازدواج دایم کنند . در این صورت ، حتی با فرض بچه دار شدن هر زن فقط دو نوبت ، پس از ۵۰ سال ، از زوجین نخست ، شش نفر به جمعیت اضافه شده است . اگر میانگین عمر افراد جامعه را هم ۷۵ سال بگیریم ، در این حال سه نسل در کنار هم زندگی می کنند. اما اگر سن ازدواج دایم ( یا بچه دار شدن )  ۳۵ سالگی باشد ، هفتاد سال لازم است تا از زوجین نخست ، شش نفر به جمعیت اضافه شود که با احتساب سن ۳۵ سال والدین اول ، سه نسل نمی توانند در کنار هم باشند ( چون در این صورت باید میانگین عمر ۱۰۵ سال باشد . )

در این میان ، استدلال کسانی که فکر می کنند ازدواج موقت فقط برای « هوسرانی » مردان است و می گویند آیا خودتان هم حاضرید دخترتان را به ازدواج موقت مردی درآورید، فقط طفره رفتن از پاسخ گویی به واقعیت های موجود ، و جواب دادن به سوال با سوال است .

 

 

 

/ 1 نظر / 4 بازدید

سلام من دقیقاً‌همین سئوال را از شما دارم . شما خودتان حاضرید دخترتان را به عقد موقت مردی در آورید و بعد از اتمام مدت عقد دخترتان به منزل پدری برگردد و بعد از چند وقت دوباره دخترتان را به عقد شخص دیگری در آورید. یعنی مسائل جنسی اینقدر مهم هست؟ من معتقدم باز هم اگر این قانون اجرا شود به نفع مردان هست و چیزی که در ایران جدید نیست اهمیت به خواسته های مردان هست