کوه ها را شهری نکنید!

در گرماگرم تلاش های کوه نوردان طبیعت دوست برای ثبت دماوند در فهرست آثار طبیعی – تاریخی ، وفهرست  پارک های ملی کشور، فدراسیون کوه‌نوردی کار ساخت هتل در ارتفاع 4100 متر این کوه را شدت بخشید.

در این مملکت رسم است که هر کس ( از مردم عادی، فرهیختگان، و دولتی ها ) "حق" خود را از این طبیعت بی صاحب مانده می خواهد ، و همه با هم در زمینه ی مصادره ی آن به نفع خود رقابت مِی کنند. اگر به فدراسیون بگوییم که ساخت هتل در کوهستان باعث بالا رفتن توقع مراجعه کنندگان می شود ، مصرف و ریخت و پاش را بیشتر می کند ، منظر کوه را مخدوش می سازد ، و وقار آن را به مسخره می گیرد ، می گویند : معدن و جاده ی آن را ببینید، ما که کاری نمی کنیم ! و اگر به وزارت صنایع ومعادن و معدن چی محترم بگوییم که نماد طبیعی کشور را همچون جگر زلیخا کرده اید ، می گویند که شما از اقتصاد و اشتغال چیزی نمی دانید !

 

فقط باید به زبان حافظ بگوییم : آه ، آه از دست صرافان گوهر ناشناس...

 

 هتل كوهستانی دماوند امسال افتتاح می‌شود

حسين سلطان‌زاده

هتل كوهستاني دماوند كه در ارتفاع چهار هزار و 200 متري اين كوه قرار دارد تا پايان سال با وجود مخالفت بعضي از فعالان محيط زيست آماده بهره‌برداري مي‌شود.

                               18645-124608.JPG

                               هتل دماوند در مسير جنوبي اين قله قرار دارد

خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ گردشگري ورزشي ـ هتل كوهستاني دماوند كه در ارتفاع چهار هزار و 200 متري اين كوه قرار دارد تا پايان سال جاري آماده بهره‌برداري مي‌شود. 

اين هتل پنجاه متر بالاتر از بارگاه سوم دماوند در مسير جنوبي اين قله قرار گرفته است.

 ميرآقايي فعال، رئيس كميته پناهگاههاي فدراسيون كوهنوردي، در اين باره به خبرگزاري ميراث‌فرهنگي گفت:«‌اين هتل كوهستاني داراي امكاناتي از جمله سوئيت، خوابگاه عمومي، رستوران و سرايداري است و در 427 مترمربع و سه‌طبقه ساخته مي‌شود.»

 به گفته او، هزينه اين پروژه از سوي شركت تجهيز سازمان تربيت‌بدني تامين شده است.

وي توضيح داد:« نقشه‌برداري اين هتل كوهستاني از سال 1383 شروع و از اواخر سال گذشته كار ساخت آن آغاز شد.»

 263 تن شن و ماسه، 100 تن سيمان و35 تن آهن‌آلات در اين ساختمان به‌كار گرفته خواهد شد.

فعال اضافه كرد:«در منطقه اصلي، هم‌اكنون كار سنگ‌تراشي براي بنا درحال انجام است.»

 براي جابه‌جايي مصالح هفت كيلومتر جاده مالرو از كمپ يك در ارتفاع سه هزارو 300 متري تا كارگاه كه در بارگاه سوم دماوند است كشيده شده است.

 وي تردد زياد كوهنوردان را علت انتخاب مسير جنوبي را براي استقرار اين هتل كوهستاني عنوان و تصريح كرد:«از هر صد كوهنوردي كه به قله دماوند مي‌روند، 85 نفر مسير جنوبي را براي صعود به قله انتخاب مي‌كنند.» 

وي تاكيد دارد:«ساختمان اين هتل به‌گونه‌اي طراحي شده كه كمترين آسيب به محيط‌زيست وارد مي‌شود، اما خود كوه‌نوردان نيز بايد به اين موضوع توجه داشته باشند.»

 فعال همچنين گفت:«جاده‌اي هم كه براي انتقال بار گشوده شده بود، به‌منظور جلوگيري از تخريب محيط كوهستان، پس از پايان پروژه بسته خواهد شد.»

  هتلي كه محيط‌ كوهستاني را تخريب مي‌كند

  با اين حال بسياري از كوه‌نوردان و دوستداران محيط كوهستاني معتقدند ساخت اين هتل عملا ورزش كوه‌نوردي را زير سوال برده و زمينه‌ساز تخريب دماوند، نماد پايداري مردم ايران، مي‌شود.

 عباس محمدي، مدير ديده‌بان كوهستان انجمن كوه‌نوردان ايران در اين‌باره گفت:«ساخت اين هتل صد در صد اشتباه بوده و باعث دور ريختن سرمايه كشور مي‌شود.»

 وي توضيح داد:«ساخت جاده‌اي كه تا بارگاه سوم امتداد مي‌يابد، به چندين سال قبل باز مي‌گردد و تاكنون تخريب‌هاي قابل توجه زيست محيطي را هم به دنبال داشته است. علاوه بر آن تاسيساتي كه به آن ارتفاع برده شده و فاضلاب اين ساختمان خود عاملي مهمي  براي نابودي محيط كوهستان خواهد بود.»

 محمدي اعتقاد دارد:«اگر اين هتل در شهرستان رينه ساخته مي‌شد نتايج بهتري داشت، زيرا علاوه بر سالم ماندن محيط‌زيست، براي جوانان اين منطقه اشتغال‌زايي مي‌كرد. همچنين اين هتل تا رينه فاصله زيادي ندارد و انتخاب اين هتل براي كوه‌نوردان اعتبار آنان را زير سوال مي‌برد.»

/ 0 نظر / 9 بازدید