پاک سازی به مناسبت روز جهانی محیط زیست

 

طرح نگاهبانی دماوند را که از سال 1384 در ماه های خرداد و تیر از سوی دیده بان کوهستان اجرا می شود ، امسالدوستان از هفته ی گذشته آغاز کرده اند . در این طرح ، به دامنه های دماوند (جاده ی پلور- رینه) می رویم و در گفتگو با گردشگران و کوه پیمایان ، از آنان می خواهیم که اصول گردشگری مسوولانه را در نظر داشته باشند .

 

دیروز ، پنجم جون یا پانزدهم خرداد ، و روز جهانی محیط زیست بود . در یک گروه 16 نفره از دوستان انجمن به « دشت خومه » در پای دماوند رفتیم و با دادن کیسه زباله و بروشور به مردم ، و با بالا زدن آستین های خودمان ، شروع به پاک سازی دشت کردیم . در این برنامه ، با دوستانی که از سوی موسسه ی طبیعت آمده بودند همراه بودیم و توانستیم ده ها کیسه زباله جمع آوری و تمامی دشت را که در حدود ده هکتار مساحت دارد ، پاک سازی کنیم . در عین حال ، بطری های نوشابه و آب معدنی را جداگانه جمع آوری کردیم تا بازیافت شود .

 

از همه ی کوه نوردان و دوستداران طبیعت درخواست داریم از این هفته تا روز 13 تیر ( روز ملی دماوند ) در هر برنامه ای که در دماوند برگزار می کنند ، مقداری از زباله های رها شده را جمع کنند و به پایین بیاورند . همچنین به مردم تذکر دهند که از چیدن هرگونه گل و سبزی خودداری کنند .

 

عکس ها ، مربوط به برنامه ی دیروز است .

/ 0 نظر / 12 بازدید