کوه شاه، همچنان در خطر!

وی تصریح کرد: نکته درخور تأمل این است که آگاهی زیست‌محیطی آنقدر در جامعه افزایش یافته که در روستاهایی با صدها کیلومتر فاصله از تهران و حتی دور از مرکز استان، اهالی محل در پیوند با کوهنوردان طبیعت‌دوست دیگر نقاط کشور، یک گردهمایی برگزار می‌کنند و در آن نه‌تنها می‌گویند: «نابودی کوهستان، نابودی انسان است» یا «مسئولان باید برای مشق، هر شب 10بار اصل پنجاهم قانون اساسی را رونویسی کنند» و «تخریب طبیعت، جنایت است» بلکه شعار می‌دهند که «نه معدن می‌خواهیم نه آهن، آلاله می‌خواهیم و آویشن» که با شعارهای آگاه‌ترین دوستداران محیط‌زیست جهان رقابت می‌کند. در عین حال، باید خوشحال بود که مسئولانی محلی که طرفدار فعالیت معدنکاوی در کوشا بوده‌اند، به اعتراض‌های مردمی توجه کردند. این ماجرا، بیانگر رشد درخور‌توجه فرهنگ شهروندی، اصلاح رابطه‌ها میان مسئولان و مردم و ارتقای سرمایه‌های اجتماعی است.

محمدی گفت: گام بعدی برای حفاظت کوشا این است که نمایندگان روستاهای منطقه، کوهنوردان و فعالان محیط‌زیست، همچنان در روند ماجرا حضور داشته باشند و در کمیته مورد نظر استاندار هم عضو شوند. دیگر اینکه از هم‌اکنون، کارشناسان باید طرحی برای بهسازی بخش‌های تخریب‌شده کوشا و احیای پوشش گیاهی آن بیندیشند تا این بخش‌ها به شکل نخستین خود بازگردند.

 

/ 2 نظر / 56 بازدید
وحید

با تشکر از شما دوستدار طبیعت با توجه به وسعت تخریب باید در صورت موفقیت دوستداران طبیعت فورا برای بهسازی قسمتهای تخریب شده اقدام شود و از محیط زیست استان خواسته شود فورا منطقه کوشاه را منطقه حفاظت شده اعلام کنند در عجبم با وجود اینکه گونه نادر پلنگ سفید ایرانی در این کوه زیست می کند چرا مدعیان محیط زیست کاری برای حفاظت این گونه نادر نمی کنند

وحید

علاوه بر احیاء مراتع تخریب شده باید تنها زیستگاه پلنگ ایرانی که در این کوه می باشد منطقه حفاظت شده اعلام گردد