گزارش گروه ديده‌بان كوهستان

گزارشی از فعاليت‌های گروه ديده‌بان كوهستان در ده روز گذشته<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

1ـ روز پنج‌شنبه 14 ارديبهشت، رييس هيات مديره‌ي انجمن (كيومرث بابازاده)، بازرس (عباس محمدي) و چند نفر از ديگر اعضاي انجمن به طالقان رفتند و در نشستي كه به بهانه‌ي صعود دوستان طالقاني به قله‌ي ايلندپيك (نپال) برگزار شده بود، شركت كردند. آن‌طور كه اعضاي انجمن در طالقان و دست‌اندركاران برگزاري نشست گفته بودند، قرار بود بيشتر وقت جلسه به بررسي مشكلات زيست محيطي منطقه اختصاص يابد كه همين‌طور هم شد.

سخنرانان، از مسايلي مانند تجاوز به عرصه‌هاي منابع طبيعي، راه‌سازي‌هاي غيراصولي كه باعث رانش‌هاي بزرگ روي شيب‌هاي كوهستاني شده، ساخت و سازهاي گسترده در باغ‌ها و كشتزارها و حريم رودخانه و درياچه‌ي سد، دفع غيراصولي زباله، غارت ميراث فرهنگي طالقان و ... سخن گفتند. عباس محمدي نيز سخناني درباره‌ي نقش سازمان‌هاي غيردولتي در حفاظت محيط زيست ايراد كرد و گفت كه مقاله‌ي خود را با عنوان «سازمان‌هاي غيردولتي و دادخواهي زيست محيطي» مي‌تواند در اختيار علاقمندان قرار دهد. گروه ديده‌بان، مطلبي هم درباره‌ي عوارض سدسازي تهيه كرده بود كه در اختيار فريبرز صادقيان از كوه‌نوردان و فعالان زيست محيطي طالقان قرار داد.

در اين همايش، 500-400 نفر از كوه‌نوردان، نويسندگان، هنرمندان، مسئولان شهر، محيط بانان و ديگر اقشار طالقان و ديگر شهرها حضور داشتند.

2ـ در صبح روز دوشنبه 18/2/ بابازاده و نوري از هيات مديره، به همراه عباس محمدي به كلاردشت رفتند و با چند نفر از اعضاي شوراي شهر و انجمن حمايت از محيط زيست كلاردشت، در مورد پي‌گيري پرونده‌ي معدن سنگ ديوچال و نيز نشست 5 خرداد گفتگو كردند.

شوراي شهر كلاردشت از همه‌ي دوستداران طبيعت و كوه‌نوردان دعوت كرده است تا در روز جمعه 5 خرداد در همايشي كه در كلاردشت به منظور بررسي مشكلات زيست محيطي منطقه، به ويژه موضوع معدن سنگ ديوچال، برگزار مي‌شود شركت كنند.

در بعدازظهر 18 ارديبهشت، به رامسر رفتيم و در نشستي كه حدود چهل نفر از اعضاي مازندراني انجمن در آن شركت داشتند، حاضر شديم. در اين نشست از كارهايي كه هر عضو انجمن مي‌تواند انجام دهد صحبت كرديم، و قرار شد كه به ويژه در تبليغ «شيوه‌ي كوه‌نوردي مسئولانه» و توجه به محيط‌هاي حساس كوهستاني بكوشيم.

3ـ در روز جمعه 22/2/ رضا ميرزايي، پيرو گفتگوهايي كه در چند نشست با آقاي حبيبي مدير اجرايي شركت تله كابين توچال و آقاي سعادتمندي مدير روابط عمومي آن شركت داشته‌ايم، ديداري با آقاي حبيبي داشت و قرار شد كه گروه ديده‌بان با همكاري ديگر كوه‌نوردان، يك سري برنامه‌هاي آموزش زيست محيطي براي كارآموزان «باشگاه ورزشي توچال» اجرا كند.

در همين  روز حسينعلي مهجوري مسئول گروه ديده‌بان در آمل، به همراه خسرو يزداني (برادر مرحوم ابوالقاسم يزداني كه در زمستان 84 در دماوند گم شده است) به رينه رفت و ضمن گفتگو با چند تن از پيش‌كسوتان كوه‌نوردي منطقه و اعضايي از شوراي رينه، در مورد برگزاري يك مراسم به مناسبت بزرگداشت ياد ابواالقاسم يزداني و نيز برگزاري همايش «روز ملي دماوند» (13 تير) اقداماتي را انجام دادند. قرار است كه اين مراسم در روز جمعه 16 تيرماه در سالن ارشاد رينه برگزار شود.

گروه ديده‌بان كوهستان از همه‌ي كوه‌نوردان درخواست مي‌كند، در روزهايي كه در منطقه‌ي دماوند به سر مي‌برند، از گردش‌گران بخواهند كه گل‌ها و گياهان را نچينند و از پراكندن زباله خودداري كنند.

4ـ رسول زندي عضو انجمن در كرمان، خبر داد كه عمليات محصور كردن نهال‌هاي بيد كه به جاي درختان بريده شده در كوهستان لاله‌زار كاشته شده است، با توري‌هايي كه گروه ديده‌بان كوهستان تهيه كرده، به زودي و پس از گفتگو با عشاير منطقه، به منظور جلوگيري از لگدمال شدن نهال‌ها توسط حيوانات انجام خواهد شد.

 

/ 0 نظر / 12 بازدید