دره ی دارآباد را دريابيد

دره ی دارآباد به علت داشتن مسیری نه چندان راحت نسبت به دیگر دره های مشرف به تهران مانند درکه و دربند ، کم تر مورد هجوم ارباب ساخت وساز قرار گرفته و به همین دلیل تا اندازه ای چهره ی طبیعی خود را حفظ کرده است .

ویژگی ساختار طبیعی دره ی مذکور موجب گردید تا از چشم طماع ثروت اندوزان که در این سال ها به هر بهانه ای به قلمرو کوهستان تجاوز می کنند ، دور بماند و بدین ترتیب تعادلی نسبی بین طبیعت منطقه و مظاهر شهری به وجود آید که مرز آن قهوه خانه ی فرامرز بود . متاسفانه مدتی است که با بیل و کلنگ و دینامیت به جان صخره های زیبای ابتدای دره ی دارآباد افتاده اند و سنگ های محکم را تراش می دهند و با سیمان دیواره های کوتاه و بلند درست می کنند که می تواند بر اثر عوامل طبیعی به سرعت از بین برود . معلوم نیست سازمانی که اجرای این کار را در دست دارد ، با چه توجیهی هزینه ی گزافی را صرف تخریب مناظر بدیع این دره ی باشکوه می کند ؟! آیا اصولی است که با نگاه یک سویه ، به بهانه ی ایجاد فضای تفریحی ، چهره ی زیبا و طبیعی کوهستان را که خود بهترین تفرجگاه و نیز محافظ آب و خاک است ، با صرف هزینه های گزاف تخریب کنیم ؟!

ناظران این پروژه کافی است که قدری چشم خود را باز کند تا دره ای عظیم با حوزه ی سیل گیر گسترده را در بالادست ببینند که همچون قیف بزرگی مشرف به منطقه ی مسکونی دارآباد است . با در نظر گرفتن فرسایش خاک به علت چرای بی رویه ی دام و عوامل دیگر ، امکان جاری شدن سیل را در این دره بسیار زیاد کرده است ، و این خطر ، با دست کاری در وضع طبیعی منطقه بیشتر می شود .  کوهستان امروزه به وجود نیامده که بخواهیم جهت ورود به آن جاده درست کنیم ؛ میلیون ها سال به همین وضع بوده و آدمیان حسب نیاز از مواهب آن استفاده کرده اند ، درست نیست که وضعیت آن را تغییر بدهیم . هرکه طاووس خواهد ، جور هندوستان کشد ؛ کسانی که مایل اند ازطبیعت بهره مند شوند باید زحمت بکشند و مقررات آن را هم بیاموزند تا به آن آسیب نرسانند .

 

                                                                                                                     اصغر کلانی

/ 3 نظر / 4 بازدید
zino0

سلام وبلاگ داستانهای تخیلی به روز شد. اگر به داستانهای فانتزی و تخیلی علاقه دارید سری بزنید.

فرشید فاریابی

دریاچه ی ارومیه می میرد! زمين و زمان كمر به قتل بزرگترين درياچه آب شور دنيا بسته‌اند. شايد در روزنامه‌هاي 15 سال آينده ديگر واژه درياچه اروميه را نخوانيم و تنها يادي از يك درياچه‌اي باشد كه سال‌ها قبل در شمال غربي ايران واقع بوده است و چنين بوده و چنان بوده و هم اكنون تبديل به بزرگترين شوره زار ايران شده است.

مازیار

درود بر شما دوست عزیز وبلاگ جدید من با نام(( محیط زیست گیلان)) را به شما معرفی می کنم. این وبلاگ نوپا به جهت جلب حمایت های دوستداران محیط زیست نیاز به همکاری و همیاری وبلاگ های فعال در این زمینه دارد. لذا در صورت تمایل به تبادل لینک در بخش نظرات وبلاگ منتظر پیغامتان هستم www.guilanenviroment.blogfa.com منتظر حضور سبز شما است.