یخ ها آب می شوند...!

عکس های مقایسه ای یخچال علم چال

موضوع اصلی نشست جهانی کپنهاگ،گرم شدن زمین است. من، در سی و سه سالی که درگیر کوه نوردی جدی بوده ام، از میان رفتن یخچال ها و ذوب شدن زودهنگام برف را که با آهنگی شتابناک هر سال بیشتر می شود، به چشم دیده ام. مقاله ها و یادداشت هایی هم در این زمینه نوشته ام که از آن جمله، مقاله ای است با عنوان «خورشید چون دشنامی بر می آید» (با استفاده از شعری از شاملو) که در فصل نامه ی صلح سبز ( شماره ی 3و2، 1381) و در مجموعه مقالات نخستین همایش ورزش، محیط زیست، و توسعه ی پایدار (26 آذر 1381) چاپ شده است.

عکس های زیر، روند نابودی یخچال شمالی علم چال ( منطقه ی علم کوه) را به خوبی نشان می دهد. عکس سال 1345 از آرشیو ژان پییر فرسافون کوه نورد فرانسوی است که با تیم اش در آن سال، مسیر زیبای «فرانسوی ها» را روی دیواره باز کرده است. عکس های 1360 و 1384 را خودم گرفته ام و عکس 1387 را محمد صبوری گرفته است .

دقت کنید که در 1345، یخبرف پای دیواره یک پارچه است و روی قله و روی «گرده ی آلمانی ها» (سمت راست) دو لکه ی بزرگ برف دیده می شود. در 1360، یک لکه ی خاکی بزرگ روی شیب یخبرفی در بالای شکاف یخ ایجاد شده و برف نزدیک قله تقریبا از بین رفته است. در 1384 برف ها ی بالای شکاف یخچال، تا حد زیادی از بین رفته و تبدیل به یک شیب پوشیده از سنگ و خاک شده است. در سال 1387 این برف و یخ ها باز هم کم تر شده و یخچال کف وضع محتضری پیدا کرده است.

عمق یخ این یخچال، بنا به مشاهده ی مستقیم خود من، درسال های اخیر، بیش از ده متر نسبت به دهه ی شصت کم تر شده و این را از روی «داغ» یخ که به شکل خطی پهن و روشن (در مقایسه با سنگ های هوا خورده ی بالای آن) در بالادست یخ ها به چشم می خورد، می توان تشخیص داد.

 

علم کوه- مرداد 1345 علم کوه- مرداد 1360

علم کوه- مرداد1384         علم کوه- مرداد1387

/ 5 نظر / 6 بازدید
رامین

چرا اینقدر عکسها کوچیکه؟

hiva

Nice pictures

عادل

گیاهخوار باشیم، زمین را نجات دهیم.

ایرانی

حالا چیکار باید کرد؟