24 اسفند، روز حمایت از رودها

سدها، در بسیاری نقاط موجب افزایش تنش‌های اجتماعی و بی‌ثباتی سیاسی، چه در میان کشورها و چه در میان قوم‌ها و استان‌های یک کشور شده‌اند. سدها، غالبا با توجیه "تامین و تنظیم آب" و خدمات رسانی به جامعه‌های بهره‌بردار سنتی ساخته می‌شوند، اما در عمل آن‌ها به عاملی برای پایمال کردن حقوق عرفی بهره‌برداران آب در منطقه‌های پایین‌دست، غرق ساختن مراتع و جنگل‌ها و میراث فرهنگی بالادست، و به عواملی برای سودرسانی به بهره‌برداران بزرگ غیربومی و ایجاد تقاضا در منطقه هایی دیگر بدل می‌شوند. مصداق‌های این مدعا را می‌توان برای مثال در طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های دز و کارون و کرخه دید که موجب بی‌آب ماندن صدها هزار هکتار از بهترین زمین‌های کشاورزی خوزستان و بدبین شدن مردم منطقه نسبت به استان‌های دیگر شده است. همچنین است کم‌تر ساختن جریان آب از سرچشمه‌های زاینده رود به سوی دشت‌های اصفهان که به صورت طبیعی و سنتی دارنده‌ی حقابه از کوهستان زردکوه بوده است.

پروژه‌ی سدسازی و انتقال آب در ایران، دیری است که از راهکاری برای خدمت به جامعه، به هدفی در جهت جذب بودجه و تامین منافع شرکت‌های سدساز بدل شده است... و فراتر از این، عاملی شده است در خدمت ایجاد تفرقه‌ی ملی که عاقبتی نامیمون برای کشور در پی خواهد داشت؛ نمودهای این عقوبت را در نارضایتی‌های فروخفته‌ی اهالی چهل روستای به زیر آب رفته در جریان آبگیری سد گتوند، در نارضایتی مردم چهار محال بختیاری و خوزستان در طرح تونل انتقال آب بهشت آباد، در سرخوردگی اهالی اورامان به خاطر غرق شدن چشمه‌ی کانی بل، در خشم مردم کردستان عراق از سد سازی بر  رود سیروان (که می‌تواند کل روابط حیاتی کشور ما را با این منطقه زیر سوال برد)، و در تظاهرات اخیر کشاورزان استان اصفهان دید.

24 اسفند فرصتی است که کنشگران محیط زیست می‌توانند از آن برای طرح معضل‌های پدید آمده بر اثر پروژه‌های سدسازی و انتقال آب، بازتاب دادن مشکلات مردم "سد زده"، برقراری ارتباط با سازمان‌های جهانی مدافع رودها مانند internationalrivers.org، و البته دادن پیشنهادهای جایگزین برای تامین آب و برق استفاده کنند.

/ 1 نظر / 5 بازدید
omid

ba salam , besyar lezat bordam webloge mofidi darid , movafagh bashid