وظیفه‌ی ما در برابر حیات وحش

        4bs7de1.jpg

در شرایطی که تصرف‌های انسانی، زیستگاه‌های طبیعی را به شدت محدود ساخته و راه‌های دسترسی جانوران کوه‌زی به نقاطی مانند حاشیه‌ی رودخانه‌ها و دشت‌ها، با وجود ساختمان‌ها و جاده‌ها بسته شده است، لازم است که ما انسان‌ها به ویژه در زمستان، این مخلوقات زیبا را در حمایت خود بگیریم. 

                       2enncwn.jpg 

         گروه دیده‌بان کوهستان از هم‌میهنان درخواست دارد که به چند نکته‌ی زیر توجه کنند:

·         از شکار و هرگونه آزار حیواناتی که به کوه پایه ها، و اطراف مناطق مسکونی نزدیک می‌شوند، خودداری کنیم، و با شکارچیان غیر مجاز برخورد کنیم. حتی اگر استثنائاً حیوان خطرناکی ببینیم، با کمی تدبیر می توانیم آن را دور کنیم یا خودمان از آن دور شویم.

·         زمستان را زمانی بدانیم برای تماشای حیوانات و عکاسی از آن ها ، نه فرصتی برای شکار. 

·         به دیگران آموزش دهیم تا با حیات وحش رفتار مهربانانه داشته باشند؛ در زمستان، پرندگان مهاجر به مهمانی سرزمین ما می آیند، و بسیاری از پستانداران باردار هستند. 

·         در حد توان خود به تغذیه ی حیوانات کمک کنیم؛ ریختن دانه برای پرندگان و پخش علوفه برای علف خواران می تواند بخشی از این گونه کمک ها باشد. برای اجرای این گونه برنامه ها بهتر است با اداره و پاسگاه های سازمان حفاظت از محیط زیست تماس گرفت. 

·         کمبود مواد غذایی برای حیوانات، در نقاط مختلف کشور، تا اواخر فروردین و حتی تا خردادماه وجودخواهد داشت. 

       2u9peo6.jpg

 

توجه داشته باشید که تعداد وحوش به ویژه جانوران بزرگ به نسبت جمعیت انسانی، بسیار ناچیز است. برای مثال ، در برابر جمعیت۱۲-۱۵ میلیون نفری تهران و حومه، شاید فقط چند صد راس کل و بز یا قوچ و میش در زیستگاه های این منطقه باقی مانده باشد. جمعیت عظیم انسانی ، با کمی توجه و مقدار اندکی هزینه ، می تواند بقای این موجودات بی گناه را تضمین کند.

 

                                          *               *                *    

        

       3ydka41.jpg 

                                      علوفه پراکنی در زردبند ـ اسفند ۱۳۸۳ 

      
 

                 42n4c5w.jpg

روز جمعه 27 بهمن ماه، جمعی از کوه نوردان و دوستداران طبیعت، چندتُن علوفه به پاسگاه محیط بانی زردبند(منطقه رودبار قصران)  تحویل خواهند داد و خود نیز به محیط بانان کمک خواهند کرد تا به پخش کردن آن بپردازند.

/ 0 نظر / 50 بازدید