نامه‌های‌‌ گروه ديده‌بان کوهستان(دکا)

جناب آقاي ميرشكرايي <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

رياست محترم پژوهشگاه مردم‌شناسي سازمان ميراث فرهنگي

با سلام؛

به پيوست دو مقاله در مورد بيستون و غار پراو و نيز ويژه‌نامه‌ي غار پراو تقديم مي‌گردد. از آنجا كه اين دو منطقه و نيز منطقه‌ي طاق بستان به لحاظ وجود صخره‌هاي بلند و تشكيلات كارستي مورد توجه بسيار سنگ‌نوردان و غارپيمايان است، معتقديم كه همكاري جامعه‌ي كوه‌نوردي كشور مي‌تواند نقش مهمي در حفاظت از ميراث طبيعي و تاريخي منطقه داشته باشد. در اين زمينه، ضمن اعلام آمادگي انجمن كوه‌نوردان ايران، درخواست راهنمايي از شما داريم.

غار پراو يكي از پديده‌هاي شگفت‌انگيز طبيعت ايران است و شايستگي آن را دارد كه در فهرست آثار طبيعي ـ تاريخي ملي قرار گيرد. به نظر ما، مجموعه‌ي بيستون، كوه پراو، و طاق بستان مي‌تواند به عنوان پارك ملي با ميراث غني زمين‌شناختي و طبيعي و تاريخي، جايگاه ممتازي در ميراث مشترك بشري داشته باشد.

 

  با تقديم احترام

  عباس محمدي

   مدير گروه ديده‌بان كوهستان

 

 

جناب آقاي ميرشكرايي

رياست محترم پژوهشگاه مردم‌شناسي سازمان ميراث فرهنگي

با سلام؛

پيرو مكاتبه‌هاي پيشين و گفتگوي حضوري در روز 22/5/85 مجدداً به آگاهي مي‌رساند كه انجمن كوه‌نوردان ايران و جمعي از ديگر طبيعت دوستان كشور، از سال 1383 سيزدهم تيرماه (روز تيرگان) را به عنوان روز دماوند خوانده و به اين مناسبت برنامه‌هايي اجرا كرده‌اند. اين برنامه‌ها، شامل پاك‌سازي مسيرهاي صعود دماوند، كار آموزشي چهره به چهره با گردش‌گراني كه به منطقه مي‌روند، برگزاري همايش و سخن‌راني، تهيه‌ي مقاله‌هايي در مورد دماوند و ارايه‌ي آنها به رسانه‌ها بوده و با هدف جلب توجه همگان به ارزش‌هاي طبيعي و تاريخي اين كوه اجرا شده‌اند.

پيشنهاد مي‌كنيم به منظور ثبت سيزدهم تيرماه به عنوان روز ملي دماوند در تقويم رسمي كشور، موضوع را به «شوراي فرهنگ عمومي» منعكس فرماييد.

فرصت را مغتنم مي‌شماريم و يك بار ديگر آمادگي انجمن كوه‌نوردان ايران را براي همكاري در ثبت كوه دماوند به عنوان اثر طبيعي ـ تاريخي ملي، و نيز معرفي ديگر مناطق كوهستاني باارزش كشور اعلام مي‌داريم.

به پيوست تصوير پاره‌اي از نامه‌ها، و يادداشت‌هايي كه در اين باره در مطبوعات چاپ شده، تقديم مي‌گردد.

            با تقديم احترام

            عباس محمدی

  مدير گروه ديده‌بان كوهستان

                                                         

/ 0 نظر / 5 بازدید